18 C
Olsztyn
wtorek, 9 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Masakra podczas parady z okazji Dnia Niepodległości pod Chicago. 6 osób zabitych, 24 hospitalizowane

KrajMasakra podczas parady z okazji Dnia Niepodległości pod Chicago. 6 osób zabitych,...

Sześć osób zginęło a co najmniej 24 zostały zabrane do szpitala po tym jak nieznany sprawca otworzył ogień w poniedziałek do uczestników parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago – poinformowały władze miejscowości. Policja poszukuje sprawcy, który został określony jako 18-20-letni mężczyzna.

reklama

O liczbie ofiar śmiertelnych i rannych poinformowała burmistrz miejscowości Nancy Rotering podczas konferencji prasowej. Pięć osób zginęło na miejscu, jedna zmarła w szpitalu. Rzecznik miejscowego szpitala powiedział później, że rany odniosło 31 osób. Część hospitalizowanych osób jest w stanie krytycznym.

Rzecznik policji hrabstwa Lake Chris Covelli przekazał, że sprawca ataku to biały mężczyzna w wieku 18-20 lat z „dłuższymi czarnymi włosami” i o drobnej posturze. Motyw jego działań nie jest znany. Do zdarzenia doszło po godz. 17 czasu polskiego, a sprawca wciąż jest poszukiwany. Policjanci znaleźli jego broń, którą był „karabin wysokiej mocy”.

Stuletni polski weteran okradziony we własnym domu przez Polaków
reklama

Covelli potwierdził też, że mężczyzna strzelał z dachu jednego z budynków i był dobrze schowany. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że atak był w pełni zamierzony, ale bez wyraźnej przyczyny. „To było bardzo zamierzone i bardzo przypadkowe” – powiedział funkcjonariusz.

„Nie ma słów na określenie potwora, który leży w ukryciu i strzela do tłumu rodzin z dziećmi, świętującymi ze swoją społecznością” – powiedział w oświadczeniu gubernator stanu Illinois JB Pritzker. „Będę twardo stał po stronie mieszkańców Illinois i Amerykanów. Musimy zakończyć – i zakończymy – tę plagę przemocy związanej z bronią palną” – dodał polityk Demokratów.

reklama

W paradzie udział brał też kongresmen Brad Schneider.

Highland Park to zamożna miejscowość na obrzeżach Chicago w stanie Illinois, znana m.in. z bycia lokalizacją kilku filmów, w tym „Kevin sam w domu”.

Deputowany niemieckiej Lewicy: trzeba wrócić do rozmów z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2

W odpowiedzi na masakrę swoje uroczystości związane ze świętem 4 lipca odwołała część pobliskich miejscowości na przedmieściach Chicago.

źródło: PAP, fot.  EPA/TANNEN MAURY

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×