6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Niespodziewany wyrok dla policjanta, który w pościgu przejechał motocyklistę Daniela

OlsztynNiespodziewany wyrok dla policjanta, który w pościgu przejechał motocyklistę Daniela
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał policjanta, który w 2018 roku w pościgu za motocyklem nie zdołał wyhamować i śmiertelnie potrącił motocyklistę. Sąd uznał, że przez 2 lata skazany nie będzie mógł pracować jako policjant, poza tym wydano wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i nawiązki dla bliskich zmarłego.

reklama

W poniedziałek odbyła się rozprawa apelacyjna w tej sprawie – wydany wyrok jest prawomocny.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w październiku ubiegłego roku. Wówczas sąd uznał policjanta za winnego spowodowania wypadku drogowego, w którym zginął motocyklista i skazał go na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza policji na rok. W poniedziałek sąd wydłużył ten czas do dwóch lat. W pozostałej części wyroku nie zmienił.

reklama

Bliscy zmarłego motocyklisty prosili sąd w apelacji o podwyższenie orzeczonych dla nich nawiązek, ale sąd nie uwzględnił ich stanowiska; zdecydował, że wystarczające są orzeczone w październiku nawiązki w wysokości po 10 tys. zł na rzecz matki i ojca pokrzywdzonego oraz po 8 tys. zł na rzecz każdej z trzech sióstr pokrzywdzonego.

Wyuzdana zabawa na oczach dzieci? Szokujące dożynki w Nidzicy

Do tragicznego wypadku z udziałem policyjnego radiowozu i motocykla doszło 22 kwietnia 2019 r. w Dobrym Mieście. Według ustaleń prokuratury Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie, którego był kierowcą. Około godz. 16 funkcjonariusze zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw motocykl typu cross bez tablic rejestracyjnych. Postanowili zatrzymać go do kontroli.

reklama

Policjanci z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi ruszyli w pościg. Jednak motocyklista nie reagował na te sygnały, nie zwolnił, ani się nie zatrzymał. Oba pojazdy poruszały się z prędkością ponad 100 km/h. W pewnym momencie pościg przeniósł się na drogę szutrową. Na tym odcinku drogi Karol S. miał nie zachować szczególnej ostrożności i nie utrzymać odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. W wyniku takiego zachowania kierowcy radiowozu miało dojść do uderzenia przodem samochodu w tylne koło motocykla, co w konsekwencji spowodowało upadek motocyklisty i jego śmierć.

Karol S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których wskazał m.in., że podczas pościgu jego zamiarem nie było uderzenie w motocykl, lecz wyprzedzenie motocyklisty w możliwie dogodnym miejscu i zajechanie mu drogi w celu spowolnienia i zatrzymania tego pojazdu. Oskarżony wyjaśniał, że kiedy w pewnym momencie pomiędzy radiowozem, a motocyklem raptownie zmniejszyła się odległość, próbował wyhamować auto, ale niestety nie udało mu się uniknąć zderzenia.

W olsztyńskim MPK nie pracuje już motorniczy, który miał pobić pasażera

Biegli uznali, a sąd podzielił ich zdanie, że kierujący motocyklem zachował się w sposób nieprawidłowy i niezgodny z przepisami, nie zatrzymując się do kontroli i podejmując ucieczkę przed funkcjonariuszami policji. Dowody wykazały jednak, że podejmując pościg policjanci nie poinformowali o tym dyżurnego, do czego byli zobowiązani, a ścigali motocyklistę po drodze, po której spacerowało w tym czasie wiele osób, przez co było to niebezpieczne. Sąd uznał też sam pościg za zbyt ryzykowny.

Zdaniem sądu policjant nie miał intencji uderzenia w uciekający motocykl i to, co się stało było zdarzeniem drogowe o charakterze nieumyślnym, chociaż zawinionym przez oskarżonego.

Motocyklista zginął pod kołami radiowozu. Nagranie z pościgu jest wstrząsające
Motocyklista zginął pod kołami radiowozu. Nagranie z pościgu jest wstrząsające

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×