13 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Macron krytykuje postawę prezydenta USA. Joe Biden przesadził nazywając Putina „rzeźnikiem”?

KrajMacron krytykuje postawę prezydenta USA. Joe Biden przesadził nazywając Putina "rzeźnikiem"?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę przed dalszą „eskalacją walki na słowa i czyny” w odniesieniu do wojny na Ukrainie. „Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem” – zadeklarował w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi.

reklama

Francuski przywódca odciął się tym samym od stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę w Warszawie oświadczył, że „kłamca, który oszukiwał w sprawie planowanej napaści na Ukrainę” i sprawca tragedii humanitarnej na Ukrainie – Władimir Putin, powinien być odsunięty od władzy. Wcześniej przywódca USA nazwał Putina „rzeźnikiem”.

„Nie użyłbym takiego określenia wobec niego, bo wciąż rozmawiam z prezydentem Putinem” – podkreślił prezydent Francji, dodając, że werbalna deeskalacja jest warunkiem niezbędnym, by „bez wojny zatrzymać wojnę, jaką rozpętała wobec Ukrainy Rosja”.

Jarosław Kaczyński będzie kandydował do Senatu z okręgu warmińsko-mazurskiego
reklama

Macron zapowiedział jednocześnie, że „dziś, pojutrze zamierza znów rozmawiać z Władimirem Putinem w sprawie zorganizowania ewakuacji ludności z Mariupola obleganego przez Rosjan od tygodni” – pisze AFP.

W niedzielę został uruchomiony nowy korytarz humanitarny z tego zniszczonego w 60 proc. przez wojska rosyjskie miasta, w którym życie straciło już blisko 2 tys. mieszkańców. Liczne inicjatywy ewakuacji cywilów z Mariupola były torpedowane przez agresora – zaznacza AFP, dodając, że obie strony konfliktu systematycznie oskarżają się o zrywanie zawieszenia broni.

reklama

W swym niedzielnym przemówieniu Macron potępił również atak przedstawicieli skrajnej prawicy na jego rywalkę w wyścigu prezydenckim Marine Le Pen, której uniemożliwiono w niedzielę udzielenie wywiadu telewizyjnego w jednym z hoteli. Zabiegający o umiarkowanych wyborców Macron uznał ten akt przemocy „za czyn niedopuszczalny w kraju demokratycznym”.

Syn legendarnego polityka z USA jadł słynne lody na Starym Mieście w Olsztynie

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×