19 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Czy nastąpi zmiana organizacji ruchu na rondzie OKS w Olsztynie?

OlsztynCzy nastąpi zmiana organizacji ruchu na rondzie OKS w Olsztynie?

Radny Paweł Klonowski uważa, że na rondzie im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie panuje chaos w kwestii organizacji ruchu drogowej. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, który twierdzi, że wszystko działa jak należy i nie ma potrzeby wprowadzania zmian.

reklama

Wielu kierowców zwraca uwagę, że w godzinach szczytu na ulicach dojazdowych do ronda OKS tworzą się długie zatory i każdy jeździ tak, jak mu pasuje.

Sprawą zainteresował się radny Paweł Klonowski, do którego dotarły liczne zgłoszenia o niebezpiecznych sytuacjach w tym miejscu. Zwrócił się do prezydenta Olsztyna z interpelacją, w której pyta o powód usunięcia z ronda OKS znaków pionowych i poziomych, wskazujących dotychczas kierunek ruchu z poszczególnych pasów. W jego ocenie brak tych znaków doprowadził do „dopuszczenia do wykonywania niebezpiecznych manewrów, w tym objeżdżaniu ronda po zewnętrznym pasie”.

reklama

Radny nie rozumie decyzji o usunięciu znaków drogowych.

– Mogę na przykład wjechać z lewego pasa i objechać całe rondo dookoła – mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską, uznając to za absurdalny pomysł.

Zależy mu zwłaszcza na ponownym ustawieniu odpowiednich znaków drogowych. Swój pomysł uważa za prosty i powszechnie stosowany: proponuje, aby z prawego pasa można było się poruszać prosto i w prawo, a z lewego – prosto i w lewo. To upłynniłoby ruch i ograniczyło kolizje.

reklama

Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiada, że na ten temat rozmawiano wielokrotnie. Obecne rozwiązanie przyjęto w 2017 roku, jako najprostsze i najbardziej czytelne dla kierowców i było ono polecane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W związku z tym prezydent nie widzi potrzeby dokonywania zmian w obecnych przepisach.

Wcześniej rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej funkcjonowało jako rondo turbinowe, co wydłużało czas przejazdu oraz zatory dwóch najbardziej obleganych wjazdów, czyli ulic Bałtyckiej i Artyleryjskiej.

Prezydent podkreśla, że obecne oznakowanie jest „prawidłowe, kompletne i zgodne z obowiązującymi przepisami”. Ponadto, według opinii Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, biorąc pod uwagę obecną geometrię ronda, aktualnie obowiązująca organizacja ruchu w tym miejscu jest optymalna.

Marcin Kiwit, kierownik WORD w Olsztynie, mówi, że wcześniej obowiązujący ruch turbinowy minimalizował prawdopodobieństwo kolizji. Aktualna organizacja ruchu kolizji nie wyklucza i wymaga od kierowców większej ostrożności i uwagi, szczególnie przy opuszczaniu skrzyżowania. Zjeżdżając z lewego pasa trzeba mieć na uwadze, że przecina się prawy pas ruchu. Nie wolno również zapominać o tym, że nie wszyscy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego, trzeba więc pamiętać, aby upewnić się, że nie wymusimy pierwszeństwa tym manewrem.

Kiwit dodaje, że w przypadku nawet tak dużego ronda jak rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, widoczność jest znacznie mniejsza, niż na prostym odcinku drogi.

W ciągu ostatnich pięciu lat na rondzie OKS zarejestrowano kolizje drogowe: w 2016 roku – 80, w 2017 roku – 94, w 2018 roku – 101, w 2019 roku – 117, w 2020 roku – 128, a w 2021 roku – 115.

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
łatwo coś zepsuć
4 marca 2022 19:07

Rondo powinno być przebudowane ponieważ to bubel. Projektantowi tego tworu nie powinno się już niczego zlecać. Urzędnikom którzy to zatwierdzili powinno się przyjrzeć CBA. No i oczywiście nie dopuszczać do głosu cwaniaków z FRO

Jedrula
4 marca 2022 19:37

Podczas dyskusji nad projektem przebudowy ul. Artyleryjskiej, zabierałem głos tłumacząc, że bez estakady na tym skrzyżowaniu będą zatory. Ludzie siedzący za stołem prezydialnym patrzyli na mnie jak na ufoludka. Bez satysfakcji mówię: wyszło na moje.

Polecane