13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Skąd jest Olsztyn? Dyskusja o tożsamości stolicy Warmii i Mazur

OlsztynSkąd jest Olsztyn? Dyskusja o tożsamości stolicy Warmii i Mazur

Dyskusja o tożsamości stolicy Warmii i Mazur jest niezwykle skomplikowana. Swój punkt widzenia, dzięki wystawie zatytułowanej „Pępowiny Miasta” przedstawia Miejski Ośrodek Kultury.

reklama

Wystarczy posłuchać pierwszej zwrotki utworu „Olsztyn kocham” Czerwonego Tulipana, by zorientować się, że mozaika jest niezwykła. I rzeczywiście, od wieków krzyżują się tu losy wielu narodowości, co sprawia, że nasze miasto nie jest łatwe do zaszufladkowania, a przez to piękne.

– Jesteśmy bardziej skądś niż stąd – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. – Jesteśmy tutaj, bo kiedyś, w imadle historii, w trupich rozbłyskach wojny, splątały się pępowiny narodów, ludzi, języków.

reklama

Polacy, Niemcy, Rosjanie, Żydzi, Ukraińcy, Litwini, Warmiacy i Mazurzy – ta wyliczanka mogła by być jeszcze dłuższa. Bowiem korzenie mieszkańców Olsztyna sięgają wielu, nawet bardzo odległych, miejsc. Wystawa „Pępowiny Miasta” jest poniekąd szansą na uświadomienie sobie tego, być może próbą zmierzenia się z tą olsztyńską tożsamością.

Spektakularny Flash Mob w Galerii z udziałem Iwony Pavlović

Uczestnikami projektu było dwanaścioro mieszkańców Olsztyna. Wśród nich znane postaci, m.in. Irena Telesz-Burczyk, Stanisław Czachorowski, Kornelia Kurowska czy Jarosław Poliwko. Więcej o nich i ich korzeniach dowiemy się z fotografii, które znajdą się w miejskiej przestrzeni.

reklama

– Bardzo się cieszę, że zostałam zaproszona do tego projektu – mówi autorka zdjęć, Magdalena Szurek. – To dowód zaufania ze strony pomysłodawców przedsięwzięcia. Każda z tych historii jest inna, a przez to niezwykle interesująca. To było dla mnie także w pewnym sensie osobiste doświadczenie. Moje korzenie sięgają wielu rejonów świata, przez co czuję, że nie mam swojej tożsamości regionalnej.

Prace powstałe podczas projektu „Pępowiny Miasta” będzie można oglądać do końca lutego w przestrzeni miejskiej: w wiatach przystankowych, na siedzibie Społem, w CRS Ukiel czy miejskich słupach ogłoszeniowych.

Tydzień Bibliotek 2023 w Olsztynie

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan Bonczur
2 lutego 2022 17:00

A co na to FRO i jego zarząd ?

Popularne
Ogłoszenia

Mobilni fotografowie odkrywają uroki Olsztyna

Kunsztyki z Warmii: Stowarzyszenie promuje lokalne, wyjątkowe produkty