Olsztyn
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Tokio. Debiutantka z Olsztyna, Aleksandra Kowalczuk o krok od medalu

WiadomościTokio. Debiutantka z Olsztyna, Aleksandra Kowalczuk o krok od medalu

24-letnia taekwondzistka z Olsztyna – Aleksandra Kowalczuk – walczyła o pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zawodniczka OŚ AZS Poznań startowała w kategorii +67 kg. W ćwierćfinale przegrała z późniejszą mistrzynią olimpijską – Serbką Milicą Mandic. Następnie w repasażach pokonała rywalkę i stanęła do walki o brąz z utytułowaną Brytyjką Biancą Walkden. Walka była zacięta, ale doświadczenie Brytyjki zwyciężyło i to Kowalczuk zajęła piąte miejsce.

Aleksandra Kowalczuk uprawia taekwondo od 13 lat. Początkowo trenowała gimnastykę sportową, tańczyła i grała w koszykówkę, ale to rodzice skłonili ją do spróbowania tej specyficznej sztuki walki. W klubie Start Olsztyn trenowała przez siedem lat, a następnie przeprowadziła się do Poznania, gdzie w AZS rozwijała swoje umiejętności pod okiem trenerów Łukasza Schefflera i Waldemara Łakomego. W 2018 roku Kowalczuk wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy, pokonując w finale Biancę Walkden.

Pod koniec 2019 roku uzyskała kwalifikację olimpijską i przyznała, że marzy o zdobyciu medalu na igrzyskach. Niestety wyjazd na igrzyska niepotrzebnie się opóźnił z powodu pozytywnego testu na COVID-19. Kowalczuk walczyła w Tokio w kategorii +67 kg, reprezentując Polskę razem z Patrycją Adamkiewicz (kategoria 57 kg), która znalazła się wśród uczestniczek 1/8 finału.

źródło: PAP, fot. EPA/RITCHIE B. TONGO