5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Wydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań

WiadomościWydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań

Studenci Instytutu Muzyki UWM mogą już korzystać z nowego studia nagrań. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Zapewni kształcenie na najwyższym poziomie z zakresu reżyserii dźwięku.

Instytut Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymał profesjonalne studio nagrań. Oficjalne otwarcie w obecności władz uczelni i wydziału odbyło się 28 kwietnia. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Zapewni kształcenie na najwyższym poziomie na nowym kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku, który władze uczelni planują wprowadzić do oferty kształcenia już za rok. Będzie również świadczyć usługi artystom spoza uczelni.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się zrobić z pomieszczeń, które przecież nie były do tego przeznaczone. Profesjonalizm w każdym calu! Czekamy teraz na uruchomienie kierunku. Dokumentacja jest przygotowana. Nie mam wątpliwości, że kierunek produkcja muzyczna i realizacja dźwięku zostanie uruchomiony już w roku akademickim 2022/23 – mówił obecny na otwarciu studia rektor prof. Jerzy Przyborowski.

Studio zajmuje 3 pomieszczenia na najwyższym piętrze siedziby Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Nieformalnie działa już od grudnia ub.r. ponieważ przez kilka miesięcy aparatura była testowana i kalibrowana. Prace projektowe i adaptacyjne w budynku trwały ponad 2 lata.

Myśl o powstaniu studia sięga 5 lat wstecz. Zdawaliśmy sobie sprawę, że aby Instytut Muzyki się rozwijał, należy szukać nowych możliwości, nowych technologii. Pojawił się pomysł utworzenia studia nagrań. Sprzęt najwyższej klasy był sukcesywnie kupowany w ciągu 5 lat. Wkrótce składamy wniosek o uruchomienie kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku od roku akademickiego 2022/23. Mam nadzieję, że pomyślnie przejdziemy wszystkie procedury – podkreśla prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Studio to w rzeczywistości kompleks pomieszczeń. Tworzą je duża sala do nagrań, reżyserka i budka wokalna, służąca również do nagrywania dialogów. Wszystkie pomieszczenia mają osobną klimatyzację, są specjalnie wyciszone i odizolowane nie tylko od szumu z ulicy, ale również fal telefonii komórkowej i radiowych.

Zaprojektowanie i urządzenie w tym budynku studia było naprawdę dużym wyzwaniem pod względem budowlanym i technologicznym. Jako ciekawostkę podam, że ściany musiały pomieścić ok. 2 km kabli, podwieszany sufit w głównym pomieszczeniu waży ponad tonę – wylicza dr Adam Rosiński, jeden z projektantów studia i jego kierownik.

Do wyciszenia ścian i zapewnienia pomieszczeniom specjalnej akustyki posłużyły specjalne płyty jodłowe. Dodatkowo okna chronią dźwiękoszczelne rolety. W każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę, natężenie światła. Każde ma również odmienną kolorystykę. W dużej sali nagrań przeważają energetyczne czerwienie i pomarańcze, reżyserka utrzymana jest w kolorze morskim i ecru, natomiast budka wokalno-dialogowa w odprężających zieleniach.

Wszystkie szczegóły zostały dokładnie przemyślane. Tu nie ma nic przypadkowego. Do dyspozycji pracowników studia jest m.in. stół mikserski z automatycznie przesuwającymi się suwakami, jeden z najnowocześniejszych na rynku, wiele elementów wyposażenia zostało wyprodukowanych specjalnie dla nas w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech – podkreśla dr Rosiński.

Studio już służy studentom Instytutu Muzyki. Uczą się tu pracować jako nagrywający artyści i jako realizatorzy dźwięku. Korzystają z nowoczesnego instrumentarium, m.in. z hybrydowego pianina, zestawu perkusyjnego, całej gamy instrumentów wirtualnych. W tym roku zostaną tu zarejestrowane występy dyplomantów Instytutu Muzyki.

Mamy możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu i oprogramowania Łączymy tradycyjne wykształcenie z nowoczesną techniką, dając studentom nowe kompetencje – dodaje dr Rosiński.

Nowe studio jest istotnym elementem działającego już przy Wydziale Sztuki Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Chcieliśmy zintensyfikować działania w obszarze kultury studenckiej, w ścisłej współpracy z naszymi pracownikami, artystami profesjonalistami. Ta współpraca przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy wymienić teatr muzyczny, chór akademicki. Teraz wszystkie występy będą mogły być tutaj profesjonalnie utrwalane – dodaje rektor prof. Przyborowski.

Z okazji oficjalnego otwarcia studia, władze Wydziału Sztuki przygotowały niespodziankę – sesję nagraniowa w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki.

Źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane