-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań

WiadomościWydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań

Studenci Instytutu Muzyki UWM mogą już korzystać z nowego studia nagrań. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Zapewni kształcenie na najwyższym poziomie z zakresu reżyserii dźwięku.

reklama

Instytut Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymał profesjonalne studio nagrań. Oficjalne otwarcie w obecności władz uczelni i wydziału odbyło się 28 kwietnia. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w regionie. Zapewni kształcenie na najwyższym poziomie na nowym kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku, który władze uczelni planują wprowadzić do oferty kształcenia już za rok. Będzie również świadczyć usługi artystom spoza uczelni.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się zrobić z pomieszczeń, które przecież nie były do tego przeznaczone. Profesjonalizm w każdym calu! Czekamy teraz na uruchomienie kierunku. Dokumentacja jest przygotowana. Nie mam wątpliwości, że kierunek produkcja muzyczna i realizacja dźwięku zostanie uruchomiony już w roku akademickim 2022/23 – mówił obecny na otwarciu studia rektor prof. Jerzy Przyborowski.

reklama

Studio zajmuje 3 pomieszczenia na najwyższym piętrze siedziby Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Nieformalnie działa już od grudnia ub.r. ponieważ przez kilka miesięcy aparatura była testowana i kalibrowana. Prace projektowe i adaptacyjne w budynku trwały ponad 2 lata.

Myśl o powstaniu studia sięga 5 lat wstecz. Zdawaliśmy sobie sprawę, że aby Instytut Muzyki się rozwijał, należy szukać nowych możliwości, nowych technologii. Pojawił się pomysł utworzenia studia nagrań. Sprzęt najwyższej klasy był sukcesywnie kupowany w ciągu 5 lat. Wkrótce składamy wniosek o uruchomienie kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku od roku akademickiego 2022/23. Mam nadzieję, że pomyślnie przejdziemy wszystkie procedury – podkreśla prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Już niedługo poznamy Belfra UWM 2022
reklama

Studio to w rzeczywistości kompleks pomieszczeń. Tworzą je duża sala do nagrań, reżyserka i budka wokalna, służąca również do nagrywania dialogów. Wszystkie pomieszczenia mają osobną klimatyzację, są specjalnie wyciszone i odizolowane nie tylko od szumu z ulicy, ale również fal telefonii komórkowej i radiowych.

Zaprojektowanie i urządzenie w tym budynku studia było naprawdę dużym wyzwaniem pod względem budowlanym i technologicznym. Jako ciekawostkę podam, że ściany musiały pomieścić ok. 2 km kabli, podwieszany sufit w głównym pomieszczeniu waży ponad tonę – wylicza dr Adam Rosiński, jeden z projektantów studia i jego kierownik.

Do wyciszenia ścian i zapewnienia pomieszczeniom specjalnej akustyki posłużyły specjalne płyty jodłowe. Dodatkowo okna chronią dźwiękoszczelne rolety. W każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę, natężenie światła. Każde ma również odmienną kolorystykę. W dużej sali nagrań przeważają energetyczne czerwienie i pomarańcze, reżyserka utrzymana jest w kolorze morskim i ecru, natomiast budka wokalno-dialogowa w odprężających zieleniach.

Akademicki budżet obywatelski po raz pierwszy na UWM

Wszystkie szczegóły zostały dokładnie przemyślane. Tu nie ma nic przypadkowego. Do dyspozycji pracowników studia jest m.in. stół mikserski z automatycznie przesuwającymi się suwakami, jeden z najnowocześniejszych na rynku, wiele elementów wyposażenia zostało wyprodukowanych specjalnie dla nas w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech – podkreśla dr Rosiński.

Studio już służy studentom Instytutu Muzyki. Uczą się tu pracować jako nagrywający artyści i jako realizatorzy dźwięku. Korzystają z nowoczesnego instrumentarium, m.in. z hybrydowego pianina, zestawu perkusyjnego, całej gamy instrumentów wirtualnych. W tym roku zostaną tu zarejestrowane występy dyplomantów Instytutu Muzyki.

Mamy możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu i oprogramowania Łączymy tradycyjne wykształcenie z nowoczesną techniką, dając studentom nowe kompetencje – dodaje dr Rosiński.

Nowe studio jest istotnym elementem działającego już przy Wydziale Sztuki Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

Chcieliśmy zintensyfikować działania w obszarze kultury studenckiej, w ścisłej współpracy z naszymi pracownikami, artystami profesjonalistami. Ta współpraca przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy wymienić teatr muzyczny, chór akademicki. Teraz wszystkie występy będą mogły być tutaj profesjonalnie utrwalane – dodaje rektor prof. Przyborowski.

Z okazji oficjalnego otwarcia studia, władze Wydziału Sztuki przygotowały niespodziankę – sesję nagraniowa w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki.

Wydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań uwm Wiadomości, Olsztyn Wydział Sztuki UWM ma swoje studio nagrań uwm Wiadomości, Olsztyn

Źródło: UWM

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Weterynaria na UWM z dodatkową subwencją od ministra Czarnka