-1 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł

WiadomościWojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł

W najbliższych 7 latach na Warmię i Mazury może napłynąć ponad 28,5 mld złotych ze środków unijnych – powiedział w środę wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Dodał, że dzięki europejskim pieniądzom możliwe będą kolejne inwestycje, które zapewnią rozwój regionowi.

reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Olsztynie, że 770 mld zł, które premier Mateusz Morawiecki i rząd PiS wynegocjował w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, to zarówno środki zasadnicze, jak i pochodzące z Funduszu Odbudowy.

„W perspektywie 7-letniej do naszego województwa może trafić kwota ponad 28,5 mld zł. Od 2004 roku do chwili obecnej na Warmię i Mazury trafiło 39 mld zł. To dużo, ale w ciągu najbliższych 7 lat mamy możliwość pozyskania kwoty zbliżonej do tej, którą już uzyskaliśmy przez minione kilkanaście lat”- wskazał.

reklama

Przypomniał, że za środki europejskie powstały na Warmii i Mazurach inwestycje wspierające rozwój turystyki, ale także poprawiające komfort życia mieszkańców.

Rok 2022 - wydarzenia gospodarcze

Chodzi np. o wdrożenie usług e-zdrowie poprzez budowę systemu informatycznego w szpitalu MSWiA w Olsztynie za kwotę ponad 4,3 mln zł. Za 3,6 mln zł wybudowano trakt pieszo rowerowy Łynostradę wzdłuż rzeki Łyny. Za 21 mln zł wybudowano w Olsztynie Centrum Sportowo Rekreacyjne Ukiel. Rozbudowano drogę wojewódzka nr 545 w Nidzicy za 25 mln zł.

reklama

„Dzięki środkom UE wybudowano obwodnicę Olsztyna, także drogi ekspresowe oraz zmodernizowano linie kolejowe. Do tej pory panowała zgoda ogólnonarodowa i ogólnospołeczna w sprawie ratyfikacji budżetów unijnych” – ocenił. Wskazał, że taka zgoda powinna zapanować także w sprawie obecnego głosowania nad środkami unijnymi. „Robimy to dla dobra Polski” – przekonywał wojewoda.

Zaapelował do samorządowców, którzy starają się o środki unijne, by ci z kolei zaapelowali do polityków opozycji o nieblokowanie „bardzo dobrych, rekordowych wręcz środków, które możemy uzyskać z Unii Europejskiej”.

Posłanka PiS Iwona Arent podkreśliła, że „wykorzystanie środków europejskich to polska racja stanu”.

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

„Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek mógł zagłosować w Sejmie przeciwko zdobyciu tych środków. Odpowiedzialna opozycja to też taka opozycja, która wspiera dobre programy”- dodała.

Przewodniczący PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit ocenił, że „6 lat rządów PiS wskazuje, że potrafimy realizować programy i wykorzystywać szansę”.

„Tylko na budownictwo drogowe wydaliśmy ponad 10 mld zł w ostatnich 6 latach, na budownictwo kolejowe – 2 mld zł. Teraz otwierają się kolejne szanse i możliwości. Znaczna część tych pieniędzy będzie do dyspozycji władz samorządowych. Warunkiem wykorzystania pieniędzy jest współpraca z rządem lokalnych polityków czasami nazywanych samorządowcami”- ocenił.

Podkreślił, że inwestycje ze środków unijnych zapewnią poprawę bytu mieszkańców Warmii i Mazur. Wymienił m. in. dokończenie drogi S16 na Mazury i modernizację portu w Elblągu niezbędną po budowie nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł gospodarka Wiadomości Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł gospodarka Wiadomości Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł gospodarka Wiadomości Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł gospodarka Wiadomości Wojewoda warmińsko-mazurski: do regionu może napłynąć ponad 28,5 mld zł gospodarka Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lucio-gucio
28 kwietnia 2021 18:51

W nowej perspektywie pieniędzmi nie powinien zarządzać marszałek województwa tylko instytucje podległe wojewodzie. 2 ostatnie rozdania to były zabawy PO i PSL, pora zabrać im te klocki. Niech pokażą jak są mocni bez unijnej kasy.

Popularne

W 2023 roku 17 miejscowości w naszym województwie zmieni nazwy lub status