fbpx
5 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem odstąpiło od umowy z wykonawcą rozbudowy

reklama

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem poinformowało w poniedziałek, że „z wyłącznej winy wykonawcy” odstąpiło od niewykonanej części umowy na rozbudowę swojej siedziby. Dotychczasowy wykonawca zszedł z placu budowy z początkiem marca.

W komunikacie przesłanym w poniedziałek dyrektor grunwaldzkiego muzeum Szymon Drej przekazał, że 16 marca odstąpiło ono od niewykonanej części umowy na realizację inwestycji, zawartej z RS Investment sp. z o.o., z wyłącznej winy wykonawcy. „Aktualnie trwa inwentaryzacja mająca na celu ocenę stanu inwestycji” – zaznaczył.

Dodał, że podległa mu instytucja uzyskała zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zawarcie umowy na zabezpieczenie placu budowy i kontynuację rozbudowy, przebudowy i remontu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, w trybie z wolnej ręki.

reklama

„Muzeum zapewnia, iż posiada zabezpieczenie finansowe, które pozwoli we właściwym trybie i czasie zakończyć inwestycję. Muzeum podejmie też zdecydowane kroki prawne zmierzające do dochodzenia swych praw wynikających z niezrealizowanej umowy, w tym na drodze sądowej” – podał Drej.

Według dyrektora jednocześnie trwa ocena roszczeń podwykonawców, którzy – jak napisał – nie otrzymali wynagrodzeń od wykonawcy, pomimo że – muzeum zapłaciło za te prace wykonawcy.

Dotychczasowy wykonawca pod koniec lutego złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a od 1 marca zaprzestał prac. Piotr Roskosz w imieniu firmy RS Investment sp. z o.o. mówił, że firma odstąpiła od kontraktu z winy zamawiającego. Jego zdaniem, zostało to podyktowane postawą zamawiającego, który na początku tego roku zanegował wcześniejsze, kilkumiesięczne ustalenia.

Z kolei dyrekcja muzeum oceniała wówczas, że odstąpienie od umowy przez wykonawcę jest bezskuteczne i wzywała go do wznowienia prac, zapowiadając kroki zmierzające do rozstrzygnięcia sporu. Stan zaawansowania inwestycji szacowała na ok. 80 proc.

To nie pierwsze problemy związane z rozbudową siedziby grunwaldzkiego muzeum. Wybrana początkowo firma nie dotrzymywała harmonogramu prac, więc na początku września 2018 r. dyrekcja placówki zdecydowała o odstąpieniu od umowy i zawiadomiła prokuraturę. Muzeum ogłosiło drugi przetarg i w styczniu 2019 r. podpisało umowę z nowym wykonawcą.

Przyszła siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ma być całoroczną nowoczesną placówką o powierzchni 3,5 tys. mkw. Oprócz przestrzeni wystawienniczej ma pomieścić salę rycerską pozwalającą rozgrywać turnieje i walki, salę konferencyjną na 100 osób, strefę obsługi z biurami i sklepy. Do tej pory turyści odwiedzający Pola Grunwaldzkie mogli zwiedzać wystawy w okresie wakacyjnym, w małym budynku muzeum

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Synek

RS Investment sp. z o.o. – pani właścicielka firmy lat 72. Zazdroszczę krzepy.