fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021
reklama

Właściciele gastronomii mówią dość. Otwierają swoje lokale mimo lockdownu

reklama

W całym kraju trwa akcja społeczna Strajk Przedsiębiorców. Część biznesów jest na skraju bankructwa i muszą się otworzyć, by nie popaść w długi. W Olsztynie odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, na które przyszło kilkadziesiąt osób.

Przedsiębiorcy w całym kraju apelują do rządu, by Ci znieśli obostrzenia i pozwolili im wrócić do pracy. Upada masa lokalnych biznesów, od klubów, przez restauracje po siłownie. Prezes Związku Przedsiębiorców Polskich wystosował list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w sprawie zniesienia lockdownu gospodarczego.

W poniedziałek (11.01) w Olsztynie odbyło się spotkanie przedsiębiorców z szefem Strajku Przedsiębiorców, byłym kandydatem na prezydenta Pawłem Tanajno. Przyszło kilkadziesiąt osób. Nasza redakcja została zaproszona jako jedyna, abyśmy mogli relacjonować rzetelnie problemy olsztyńskich firm.

reklama

Atmosfera wśród zebranych była mocno napięta, bo sprawa jest niezwykle poważna. Motywem przewodnim była rozmowa na temat otwarcia lokali – głównie gastronomicznych i rozrywkowych – mimo panującego lockdownu. Przedsiębiorcy otwarcie mówią, że nie widzą innego wyjścia, bo w przeciwnym razie, czekają ich długi i bankructwo. Są zdesperowani. Podkreślają, że dotychczasowe rozwiązania, jak możliwość funkcjonowania lokali gastronomicznych na dowóz czy na wynos, to nie wystarczające kroki, by uchronić się przed likwidacją biznesu.

Właściciele lokalnych biznesów chcą swoją akcję zrobić transparentnie. Zamierzają poinformować policję oraz sanepid oficjalnym pismem. – Nie będziemy tego robić po kryjomu, bo wedle orzeczeń sądów zakazy rządowe są nielegalne i mamy pełne prawo otworzyć swoje restauracje i kluby z zachowaniem reżimu sanitarnego. – skomentował na zebraniu Paweł Tanajno.

W Zamościu, pewien przedsiębiorca otworzył swoje rodzinne centrum rozrywki mimo rządowego zakazu. Wizyty policji oraz sanepidu niczego nie wskórały i lokal wciąż jest otwarty.

Przypomnijmy, że od 28 grudnia trwa kwarantanna narodowa (dla gastronomii od października, a dla klubów nawet od marca), wedle której zamknięto m.in. galerie handlowe, siłownie czy hotele. Kwarantanna ma zostać zakończona 17 stycznia. Pojawiają się jednak głosy, że zostanie przedłużona.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

37 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


37 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jedrula

Uwaga wizerunkowa. Zdjęcie na początku artykułu nie przedstawia zdesperowanych ludzi, którym grozi bankructwo.

Bel

Popieram!!! I jeśli się otworzą, to ruszam w miasto. Utrzymać reżim sanitarny i tyle!

gość

To łajno i tyle

Janek

Mogę jeszcze przywołać słowa pana prof. Włodzimierza Guta wypowiedziane ws. niejakiego Sebastiana Sikonia z tzw. Góralskiego veta: Jeśli uważa, że jego interes jest ważniejszy niż życie ludzkie, powinien pierwszy umrzeć

dasdasdasd

idoto ludzie zdychają z głodu w domach, są zabierane ich majątki przez bogatych pisiorów…. takich ludzi umarło z głodu o wiele więcej niż na koronawirusa…
człowieku ile dałeś na biednych i upadających firm że śmiesz jeszcze się tutaj wypowiadać

Janek

50000 pln. a ty?

Olp

Janek nie wie jaka jest zeczywistosc trzeba mu wybaczyć.

Lol

Niczego nie zamówię w tych knajpach, dla nich mamona to bóg, a nasze zdrowie mają w d….

dasdasdasd

pisory następnemu wyprały mózgi…. idz dalej głosów na tych naruszają prawo i robią w polsce katolickie prawo szariatu i 100% reżimu…. nawet komunistom nie śmiło się to co robi pis

Marko

No ciekawi mnie teraz czy kluby, które dotychczas lansowały się, „że wszystko dla ludzi, bo to ludzie tworzą te miejsce, to Wy kochani itd (…)” otworzą się, czy nie? Bo jeśli dla ludzi i z myślą o nich, to chyba o ich bezpieczeństwie, dobru i zdrowiu też myślą. Czy te kluby będą wstanie zaryzykować zrowie i życie swoich gości, aby zarobić dla siebie? Jeśli to ludzie by tęsknili za klubami, to sami wyszliby na ulicę, aktywowali się i manifestowali. Jednak jest inaczej, to właściciele tęsknią, za ich portfelami i kasa, kasa, kasa 🙂 BTW jak Tunajno był w Olsztynie przed… Czytaj więcej »

Janek

Jestem za! Ale stawiam warunki: 1. właściciel i jego rodzina zgadzają się tylko na podstawową opiekę w wyniku zarażenia się covid-19, bez respiratora, który będzie potrzebny potrzebującym; 2. klient ma prawo właściciela podać do sądu, jeżeli zachoruje na covid-19 i domagać się zadośćuczynienia, bo ten otwierając lokal sygnalizuje, że klient może czuć się w nim bezpiecznie; 3. zamknięcie do końca trwania epidemii lokalu w wyniku wykrycia w nim jego ogniska.
Przedsiębiorcy! Proste pytanie: kasa czy życie?
Pisze to ten, który sam ma problemy z epidemią, ale nigdy by nie sprzedał bezpieczeństwa swego i bliskich za kasę.

Katarzyna

A Twój brzuch pełny? To pomyśl też o innych. Nikt nie będzie myślał o wirusie, kiedy nie będzie miał co do garnka włożyć i za co dzieci nakarmić. Empatii brak.

Maks

Ale nikt Ci nie każe do tych restauracji chodzić. Jak ktoś się nie boi zarażenia to niech stołuje się w restauracji. Swoją drogą gdzie jest większe ryzyko zarażenia w restauracji, czy w Biedronce wśród ludzi stojących w kolejce?

Restaurator

A potem będziecie publiczne zbiórki organizować na rehabilitację po covid (jeżeli przezyjecie). Ludzie cwaniakom dajecie się podpuszczać. A z tarczy kaskę, który już raz wzięliście?

Piotr

Z tarczy ? Człowieku, przestać wierzyć we wszystko co przeczytasz. W pierwszym lockdownie może jeszcze była jakaś kasa z tarczy, w tym obecnym o tej tarczy się tylko mówi. Tak czy inaczej, większość z tych tarcz ma kryterium PRZYCHODU, a nie dochodu (dla tych mniej kumatych, dochód to tzw. „na rękę” a PRZYCHÓD to coś jak brutto). Przykład: kupuje towar za 150 000 zł (ale kasa co ? jestem bogaty !), ale sprzedaje go za 150 010 zł (na matematyce, jeśli ktoś uważał, uczyli, że 150010-150000=10, tak 10 zł dochodu, tzw. „na rękę”). Dla państwa i większości społeczeństwa jestem bogaty,… Czytaj więcej »

Jedrula

Jesteś jednostronny. Nie masz zielonego pojęcia o kosztach prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Twoj tok myślenia jest taki bardziej socjalistyczny. Każdy przedsiębiorca, to prywaciarz i cwaniak, któremu pieniądze same z nieba spadają. Po wojnie tak mówiono o prywatnych rolnikach. Mówiło się „chłop śpi, a mu rośnie”.

Jedrula

Sklepów z podstawowymi art. zamknąć się nie da. Gdzieś zakupy trzeba robić. Do restauracji chodzić przez jakiś czas nie musisz. Nie da się jednak ukryć, że branża gastronomiczna i hotelarska pada. Nie wiem czy to jest możliwe, ale w momencie decyzji o zamknięciu np. gastronomii, właściciele lokali powinni natychmiast być zwolnieni z wszelkich opłat, podatków, ZUS i wysłani na zasiłek dla bezrobotnych. Dziwne trochę jest to, że zarabiać nie mogą, a daniny płacić muszą. Dodam, że te tarcze kryzysowe to o kant stołu rozwalić. Topienie pieniędzy. W skali kraju to olbrzymie kwoty a dla przedsiębiorcy to znikomy procent strat. Zgadzam… Czytaj więcej »

Gag

Nikt

Gag

Janek nikt cię nie zmusza żebyś tam szedł Pójdziesz to na własną odpowiedzialność

dasdasdasd

człowieku wystarczy że państwo prowadzi zgodnie z prawem obostrzenia a nikt biznesu nie będzie otwierał…. więc najpierw zapytaj pisiorów w rządzie dlaczego legalnych obostrzeń nie chcą wprowadzić tylko robią nielegalne zakazy?

dasdasdasd

siedz w domu i nie wychodz, to się nie zarazisz…. najwyżej z głodu umrzesz…. ale co tam najważniejsze że nie zaraże się covidem

Agnieszka

Wyłącz TV i radio i przestań czytać gazety i portale – to natychmiast zauważysz, że nie ma żadnej pandemii wirusa. Jest pandemia STRACHU..

Daniel

Dobrze ,że nie masz nic do gadania . I może lepiej by było iż sam został byś w domu do zakończenia tej ( pandemi) w domu skoro tak się boisz .

Judyta

Brawo, precz z bezprawnymi obostrzeniami pod pretekstem grypy sezonowej.

uehe

ale wybiedzone mordy 😀 aż ich szkoda

Żur

Niech oddadzą kasę z tarczy najpierw.

RMF

Czemu autor artykułu nie napisał jakie konkretnie lokale sie otworzą?

Uka

Tryzmam kciuki 🙂

jjj

jak ludzie wstają z kolan to zaraz wprowadzą stan klęski żywiołowej i znów klękniemy. Jeszcze trochę protestów i wprowadzą. zobaczycie Im mocniej się niewolnik buntujw tyn mocniej dociska się go do gleby.

Losangel

Więc lepiej zamknąć morde uszy po sobie i nic nie robić? Typowo komusze, chłopskie podejście. Genealogia twa ewidentnie pańszczyźniana.

jjj

źle mnie zrozumiałeś. a szkoda mi czasu by to tłumaczyć. ale takim podejściem dajesz im do ręki naładowany pistolet. i myślisz że z tego nie skorzystają?

Judyta

Zesraja sie, bo wtedy musieliby placic odszkodowania wszystkim, a tego nie zrobią

GASTRONAUTKA

Brawo, do boju! Pierwsza pójdę do restauracji! Trzymajcie się mocno.

Vitos

Jeśli nie będzie cię to nie złapie

odp.

i pierwsza będziesz w grobie

Judyta

Większa szansa na wygraną w lotto niż grób od grypy

noise

Przedstaw statystyki, może jakieś badania.