19 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Olsztyn. Wyłudzał pieniądze z kont zamożnych osób

WiadomościOlsztyn. Wyłudzał pieniądze z kont zamożnych osób

Sąd Rejonowy w Olsztynie aresztował mężczyznę podejrzanego o udział w grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy z kont zamożnych klientów banków. Przestępcy pozyskiwali z systemu informatycznego dane o klientach i przy pomocy sfałszowanych dowodów osobistych wypłacali pieniądze z ich kont.

reklama

25 listopada do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Olsztynie o utrzymanie i dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Tomasza S. Jest on podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy z kont zamożnych klientów banku.

Do przestępstw miało dojść w latach 2014-2017 na terenie Polski i Hiszpanii. Przestępcy pozyskiwali z systemu informatycznego objęte tajemnicą bankową dane zamożnych klientów banków, podrabiali ich dowody osobiste, a następnie posługiwali się nimi, by wyłudzić wysokie sumy pieniędzy. Zlecali dyspozycje na kontach klientów banków oraz dokonywali przelewów zgromadzonych tam pieniędzy na inne rachunki bankowe, w tym specjalnie założone w tym celu rachunki w innych placówkach bankowych.

reklama

Tomasz S. ukrywał się przed organami ścigania i już 16 stycznia 2019 r. olsztyński sąd rejonowy zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie i wydał za nim list gończy. Następnie zarządzono międzynarodowe poszukiwania europejskim nakazem aresztowania (ENA). 20 listopada 2020 r. Tomasz S. został zatrzymany na terenie kraju, a prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o dalsze stosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

27 listopada Sąd Rejonowy w Olsztynie przychylił się do wniosku prokuratora, stosując wobec Tomasza S. trzymiesięczny areszt.

Sąd w uzasadnieniu decyzji wskazał, że zebrany w sprawie materiał dowodowy w dużym stopniu uprawdopodabnia popełnienie przez Tomasza S. zarzucanych mu przestępstw. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są surową karą – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

reklama

Polecane: 10 Najważniejszych umiejętności, które przydadzą się w życiu

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane