fbpx
4 C
Olsztyn
środa, 14 kwietnia, 2021
reklama

Ruszył proces ws. przemocy na olsztyńskiej komendzie w Olsztynie

reklama

W czwartek przed Sądem Rejonowym w Ostródzie rozpoczął się proces 17 policjantów z olsztyńskiej komendy miejskiej, oskarżonych m.in. o stosowanie tortur wobec przesłuchiwanych osób. Funkcjonariuszom przedstawiono łącznie 72 zarzuty.

Akt oskarżenia wobec 17 policjantów komendy miejskiej w Olsztynie zawiera zarzuty dotyczące stosowania tortur oraz przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Do wymuszania zeznań od przesłuchiwanych miało dochodzić od marca 2014 r. do kwietnia 2015 r., a stosowana przez funkcjonariuszy przemoc miała polegać na biciu, kopaniu, uderzaniu pałką, używaniu gazu i rażeniu paralizatorem.

Podczas pierwszej rozprawy sąd oddalił wnioski o wyłączenie jawności. Nie zgodził się również na zmianę składu sędziowskiego, o co wnosił jeden z poszkodowanych. Sąd odczytał akt oskarżenia. Większość oskarżonych zadeklarowała, że będą składać wyjaśnienia. Proces będzie kontynuowany w grudniu.

reklama

Ze względu na dużą liczbę oskarżonych rozprawa odbyła się w budynku Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, bo w tamtejszym sądzie rejonowym nie ma sali, która mogłaby pomieścić tyle osób.

Śledztwo w sprawie przemocy na olsztyńskiej komendzie trwało ponad 2,5 roku. Początkowo prowadziła je prokuratura z Olsztyna przy udziale biura spraw wewnętrznych policji, po czterech miesiącach zostało przekazane Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce, żeby uniknąć posądzenia o stronniczość. Postępowanie monitorował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Po ujawnieniu w kwietniu 2015 r. nieprawidłowości na olsztyńskiej komendzie i zatrzymaniu kilku pierwszych podejrzanych rezygnacje ze stanowisk złożyli ówcześni komendanci wojewódzki i miejski.

Jak podawały wówczas media, brutalne przesłuchania miały być nazywane przez funkcjonariuszy „robieniem małego Guantanamo”.

Akt oskarżenia w tej sprawie ostrołęcka prokuratura skierowała pod koniec 2017 r. do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednak olsztyński sąd zwrócił się w czerwcu ub. roku do SN o przekazanie tej sprawy innemu sądowi równorzędnemu, ponieważ sędziowie orzekający w wydziałach karnych złożyli wnioski o ich wyłączenie. Powołali się na okoliczności mogące wywoływać uzasadnione wątpliwości, co do ich bezstronności.

Dlatego SN, kierując się „dobrem wymiaru sprawiedliwości”, przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie. Tamtejszy sąd zwrócił się wtedy do SN o przekazanie sprawy do innego sądu. Twierdził, że warunki lokalowe i techniczne uniemożliwiają mu sprawne przeprowadzenie procesu, ze względu m.in. na wymogi związane z zabezpieczeniem informacji niejawnych. SN nie uwzględnił tego wniosku, więc proces toczy się w Ostródzie.

Ruszył proces ws. przemocy na olsztyńskiej komendzie w Olsztynie Ruszył proces ws. przemocy na olsztyńskiej komendzie w Olsztynie Ruszył proces ws. przemocy na olsztyńskiej komendzie w Olsztynie Ruszył proces ws. przemocy na olsztyńskiej komendzie w Olsztynie

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze