fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 29 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Tramwajowy start nie bez trudności

Wiadomości Tramwajowy start nie bez trudności

Tłumy na przystankach, wypełnione po brzegi składy i problemy z realizacją rozkładu – tak w skrócie można określić pierwsze dni kursowania tramwajów w Olsztynie. Choć nie wszystko działa jeszcze jak trzeba, urzędnicy uspokajają pasażerów i proszą o chwilę cierpliwości. 

Zainteresowanie kursami tramwajowymi wśród olsztynian okazało się wyjątkowo duże. Czy to z powodu dogodnego połączenia, czy chęci wypróbowania nowego środka transportu, który do Olsztyna wrócił po 50 latach nieobecności lub po prostu ze względu na darmowe przejazdy tramwajem do końca roku – chętnych do podróży Tramino na trasie Wysoka Brama-Kanta nie brakowało.

Problemy na starcie

Według rozkładu kursy na trasie linii nr 1 powinny być realizowane co 15-20 minut. Jednak momentami oczekujące na tramwaj duże grupy pasażerów wydłużały postoje na przestankach, co przekładało się również na wydłużenie czasu przejazdu, a to z kolei skutkowało opóźnieniami w kursowaniu tramwajowej jedynki. Jak informują nasi Czytelnicy, niektóre kursy w ogóle nie zostały zrealizowane – oczekujący na tramwaj w sobotę wieczorem nie doczekali się Tramino jadącego w kierunku miasta ani o 21.49, ani 22.19. W tym czasie do krańcówki przy Kanta dojechały 2 składy, jeden po drugim.

Problemy techniczne pojawiły się również w niedzielę (20.12) około godz. 14 – doszło do awarii systemu sterowania zwrotnicami na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego, ul. 1 Maja i ul. Pieniężnego. Z tego powodu wyłączono z ruchu dla pasażerów odcinek od przystanku Centrum do Wysokiej Bramy oraz odcinek od Wysokiej Bramy do przystanku Centrum.

Z czasem na tablicach zlokalizowanych na przystankach pojawił się również komunikat, że w związku z dużym zainteresowaniem przejazdem linią tramwajową nr 1 oraz optymalizacją czasu przejazdu mogą wystąpić odstępstwa od realizacji rozkładu jazdy.

Koordynacja wymaga czasu 

Miejscy urzędnicy przypominają również to, co podkreślano już przed uruchomieniem pierwszej linii – to wciąż test systemu tramwajowego, który polega na wdrażaniu nowych połączeń, dostrajaniu rozkładów jazdy. Pamiętajmy, że to dopiero pierwsze dni, kiedy Tramino kursuje z pasażerami. Ten początkowy okres będzie więc czasem koordynacji systemu, korygowania ewentualnych usterek, doskonalenia umiejętności przez motorniczych oraz szansą dla samych pasażerów, aby oswoić się z zupełnie nowym dla wielu z nich środkiem transportu.

Jak mówi Cezary Stankiewicz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, cały czas trwa również strojenie ITS-u, więc na regularność tramwajowych kursów będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. – W tej chwili na trasie linii nr 1 kursują 3 składy, docelowo będzie ich po 5 na każdej z linii – mówi rzecznik MPK. Niedługo na trasę jedynki powinny wyjechać kolejne Tramino. – Jednak już teraz widać, że inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. 

W podobnym tonie wypowiada się także prezydent Olsztyna. Jak podkreśla, start pierwszej linii tramwajowej nie rozwiąże jeszcze wszystkich problemów, bo uruchomienie sieci tramwajowej to potężna operacja logistyczna.

Jej sens sprowadza się w głównej mierze do zgrania, przetestowania i zestrojenia wszystkich elementów sterowania ruchem. To dlatego kolejne linie uruchamiane będą w odstępach czasowych, a pełne, inteligentne sterowanie ruchem powinno zacząć funkcjonować 1 stycznia 2016 roku, wraz ze zmianą rozkładu jazdy autobusów – przypomina na swoim blogu Piotr Grzymowicz. – Piszę o tym także dlatego, żeby uspokoić osoby pytające o korkowanie się alei Piłsudskiego i ulicy Kościuszki. Stan obecny nie jest jeszcze ostateczny, więc proszę o odrobinę cierpliwości.

Kolejne Tramino w drodze

Zakończenie prac i procedur związanych z systemem tramwajowym planowane jest do 31 grudnia tego roku – do tego czasu podróż Tramino będzie bezpłatna. Na razie mamy do dyspozycji linię nr 1, kursującą z Jarot do śródmieścia. Na 27 grudnia zaplanowano natomiast uruchomienie połączeń na linii nr 2 z ul. Kanta do Dworca Głównego, a w czwartek, 31 grudnia, tramwaj będzie kursować na linii nr 3 od przystanku „Uniwersytet-Prawocheńskiego” przy ul. Tuwima do Dworca Głównego.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

15 KOMENTARZE

  1. jeden wielki BURDEL na kółkach… 22-12 godz. 7:05 przystanek Witosa – żaden tramwaj nie ruszył, pojechał dopiero o 7:30, a przecież to dopiero pierwszy przystanek od „pętli”… czy to tramwaj czy autobus w tym mieście na punktualność komunikacji miejskiej nie ma co liczyć!
    Olsztyn – miasto korków, wykopków i przekrętów…

  2. chcialbym zwrocic uwage ze w taka pogode jak dzis, czyli deszczowo, autobusy hamując po prostu slizgaja sie po torach (np przystanek skwer wakara) i może być to niebezpieczne, nikt o to nie zadbał wcześniej?

  3. „oczekujący na tramwaj w sobotę wieczorem nie doczekali się Tramino jadącego w kierunku miasta ani o 21.49, ani 22.19. W tym czasie do krańcówki przy Kanta dojechały 2 składy, jeden po drugim.” Skoro stali na przystanku Płoskiego bo tak wynika z 21.49, 22,19, to mogli się obrócić i zobaczyć że składy czekały 30 min na swoje „zielone” na Płoskiego-Witosa którego się nie doczekały, trzeba było wyłączyć kompletnie sygnalizację.

  4. No dzisiaj było strasznie. Postanowiłam wrócić tramwajem z pracy żeby sprawdzić czy szybciej dotrę do centrum niż jadąc autobusem..niestety dwa tramwaje nie przyjechały.(Pojechałam dopiero trzecim) Dojechałam rzeczywiście szybciej niż jedenastką czy trzynastką…za to w centrum spędziłam z 20 minut -autobus nawet nie ruszył-bo taki był korek..a jakieś bezmyślne baby weszły między dwa jadące autobusy-cyrk na kółkach ! Jak tak dalej pójdzie będzie trzeba odkładać na jakiś śmigłowiec/helikopter..

  5. Powinno być tak, że jak już zrobili taką promocję a’la bezpłatne przejazdy do końca miesiąca, to darowaliby sobie te rozkłady jazdy. Przecież wiadome było, że jak za darmo to będą tłumy, a poza tym zanim wszystko zsynchronizują to miną przysłowiowe wieki… Ale bądźmy dobrych myśli 😉 Za miesiąc wszyscy się już zdąrzą tramwajem przejechać i generalnie zacznie on pewnie jeździć W MIARĘ punktualnie 😉

  6. Mam taką uwagę że niektórych przystankach tramwajowych nie świecą się tablice z rozkładem np.przystanek Pstrowskiego-Sikorskiego w stronę centrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: