fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

14 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Spotkania duchowe z… psami? Bezdomne zwierzęta odwiedzają olsztyńskie kościoły


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Olsztynianka po raz kolejny zaskakuje kreatywnością w pomocy dla zwierząt. W Bartągu przeprowadzono pierwszą wizytę z psami ze schroniska podczas mszy, a drugą w Kortowie.

Pani Monika Dąbrowska, inicjatorka Biegu na sześć łap, od wielu lat stara się pomagać zwierzętom. Swój najnowszy pomysł, wizytacje z psami w parafiach podczas mszy, chciała zrealizować w Olsztynie. Na początku stycznia pisała na swoim Facebooku:

„Nie uwierzycie! Po tylu miesiącach poszukiwań, trudnych dla mnie rozmów i rozczarowań znalazłam Kościół, w którym ksiądz zgodził się na wpuszczenie do środka Psiaka bezdomniaka i przedstawienie go wiernym”

Jednak ksiądz, który początkowo wyraził chęć współpracy… ostatecznie się jej nie podjął.

Niezrażona mieszkanka Olsztyna nie spoczęła w swoich poszukiwaniach i pod koniec stycznia, udało jej się znaleźć proboszcza w Bartągu, który zadeklarował chęć pomocy w obrębie swojej parafii.

Pani Monika wraz ze studentami-wolontariuszami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odwiedziła parafię pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu wraz z czworonogami ze schroniska, a główną bohaterką była psina Frotka. Proboszcz Leszek Kuriata, zachęcił wiernych do pomocy zwierzętom:

Prymas tysiąlecia, Stefan Wyszyński, bardzo kochał zwierzęta. Ksiądz Żołnierkiewicz również miłował zwierzęta. Dlaczego dziś o tym mówię? Bowiem mamy w kościele gościa psiaka – Frotkę. Przyjechała ona wraz z trzema innymi pieskami. Kościół to nie jest miejsce dla zwierząt, nie dlatego, że nie chcemy. Ale dlatego, że zwierzęta w takich miejsach się stresują. One muszą mieć swoją przestrzeń, swoją wolność. Chodzi o to, aby poprzez taką wizytę zachęcić do odwiedzin schroniska dla zwierząt w Olsztynie, ktoś może następnie takiego zwierzaka by przygarnął do swojego domu.

Pani Monika Dąbrowska dodała:

„Przedstawiamy wam urocze psinki, których wprawdzie historii nie znamy, ale mamy pewność, że bardzo mocno kochają ludzi: czy tych dużych, czy tych maleńkich. Świetnie się dogadują w swoim towarzystwie i bardzo byśmy chcieli, aby państwo przyszli i bliżej je poznali. Nie chodzi nam o adopcje, aby podejmować ją pod wpływem emocji, ale żeby sobie przypomnieć o tym, że są bezdomne psy, które czekają na państwa odwiedziny w schronisku. Bardzo liczymy na państwa ciepłe serca”

Po mszy można było poznać wszystkie pozostałe psiaki. Zwierzęta, które były na uroczystości to bezdomne psy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie.

W pierwszą niedzielę lutego zorganizowano drugie spotkanie, w kortowskiej parafii Świętego Franciszka z Asyżu. Poza promocją aktualnej działalności na rzecz psów ze schroniska, przypomniano również o zbliżających się urodzinach „Biegu na sześć łap”. Ksiądz Piotr Dernowski zachęcał do odwiedzania schronisk i interesowania się losem psów bezdomnych, a wierni mogli porozmawiać z wolontariuszami i pobawić się z psami.

Ksiądz Dernowski podsumował wizytę w parafii słowami:

„Pomagając tym, jak mawiał św. Franciszek, naszym mniejszym braciom sami uczymy się dobroci i być może, pomoże nam to stać się łagodniejszymi wobec siebie nawzajem”

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Ruszył program „Czyste Powietrze” 2.0

15 maja 2020 roku wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. Podczas...

Konkurs