fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 10 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Spotkania duchowe z… psami? Bezdomne zwierzęta odwiedzają olsztyńskie kościoły

Olsztynianka po raz kolejny zaskakuje kreatywnością w pomocy dla zwierząt. W Bartągu przeprowadzono pierwszą wizytę z psami ze schroniska podczas mszy, a drugą w Kortowie.

Pani Monika Dąbrowska, inicjatorka Biegu na sześć łap, od wielu lat stara się pomagać zwierzętom. Swój najnowszy pomysł, wizytacje z psami w parafiach podczas mszy, chciała zrealizować w Olsztynie. Na początku stycznia pisała na swoim Facebooku:

„Nie uwierzycie! Po tylu miesiącach poszukiwań, trudnych dla mnie rozmów i rozczarowań znalazłam Kościół, w którym ksiądz zgodził się na wpuszczenie do środka Psiaka bezdomniaka i przedstawienie go wiernym”

Jednak ksiądz, który początkowo wyraził chęć współpracy… ostatecznie się jej nie podjął.

Niezrażona mieszkanka Olsztyna nie spoczęła w swoich poszukiwaniach i pod koniec stycznia, udało jej się znaleźć proboszcza w Bartągu, który zadeklarował chęć pomocy w obrębie swojej parafii.

Pani Monika wraz ze studentami-wolontariuszami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odwiedziła parafię pw. św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu wraz z czworonogami ze schroniska, a główną bohaterką była psina Frotka. Proboszcz Leszek Kuriata, zachęcił wiernych do pomocy zwierzętom:

Prymas tysiąlecia, Stefan Wyszyński, bardzo kochał zwierzęta. Ksiądz Żołnierkiewicz również miłował zwierzęta. Dlaczego dziś o tym mówię? Bowiem mamy w kościele gościa psiaka – Frotkę. Przyjechała ona wraz z trzema innymi pieskami. Kościół to nie jest miejsce dla zwierząt, nie dlatego, że nie chcemy. Ale dlatego, że zwierzęta w takich miejsach się stresują. One muszą mieć swoją przestrzeń, swoją wolność. Chodzi o to, aby poprzez taką wizytę zachęcić do odwiedzin schroniska dla zwierząt w Olsztynie, ktoś może następnie takiego zwierzaka by przygarnął do swojego domu.

Pani Monika Dąbrowska dodała:

„Przedstawiamy wam urocze psinki, których wprawdzie historii nie znamy, ale mamy pewność, że bardzo mocno kochają ludzi: czy tych dużych, czy tych maleńkich. Świetnie się dogadują w swoim towarzystwie i bardzo byśmy chcieli, aby państwo przyszli i bliżej je poznali. Nie chodzi nam o adopcje, aby podejmować ją pod wpływem emocji, ale żeby sobie przypomnieć o tym, że są bezdomne psy, które czekają na państwa odwiedziny w schronisku. Bardzo liczymy na państwa ciepłe serca”

Po mszy można było poznać wszystkie pozostałe psiaki. Zwierzęta, które były na uroczystości to bezdomne psy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie.

W pierwszą niedzielę lutego zorganizowano drugie spotkanie, w kortowskiej parafii Świętego Franciszka z Asyżu. Poza promocją aktualnej działalności na rzecz psów ze schroniska, przypomniano również o zbliżających się urodzinach „Biegu na sześć łap”. Ksiądz Piotr Dernowski zachęcał do odwiedzania schronisk i interesowania się losem psów bezdomnych, a wierni mogli porozmawiać z wolontariuszami i pobawić się z psami.

Ksiądz Dernowski podsumował wizytę w parafii słowami:

„Pomagając tym, jak mawiał św. Franciszek, naszym mniejszym braciom sami uczymy się dobroci i być może, pomoże nam to stać się łagodniejszymi wobec siebie nawzajem”

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...