reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

9 tysięcy drzew do wycinki! Ul. Nowobałtycka tylko 4 metry od linii brzegowej jeziora Żbik

Olsztyn9 tysięcy drzew do wycinki! Ul. Nowobałtycka tylko 4 metry od linii...

9 tys. drzew do wycinki w tym ponad 100-letnie okazy. To 6 razy więcej niż przy budowie tramwajów.

Podczas konferencji prasowej 10 września 2025 roku radny miejski Adam Andrasz przedstawił dane dotyczące planowanej inwestycji drogowej. Według dokumentacji technicznej budowa ul. Nowobałtyckiej wiąże się z usunięciem ponad 8928 drzew, w tym wielu okazów liczących kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 lat.

reklama


– „Dla porównania, w ostatnich czterech latach w całym Olsztynie posadzono około 6 tysięcy drzew. Teraz w jednej inwestycji stracimy ich więcej niż kiedykolwiek wcześniej” – podkreślał Andrasz.

Projekt zakłada co prawda nasadzenia rekompensacyjne, jednak ich liczba (ok. 1631 sztuk) nie równoważy skali planowanych wycinek.

reklama

Nowobałtycka jako droga do obwodnicy Olsztyna i zagrożenie dla komfortu mieszkańców

Radny zwrócił uwagę, że ulica Nowobałtycka ma pełnić rolę dojazdu do węzła północnej obwodnicy Olsztyna, co – jak wskazuje – jeszcze bardziej zwiększy natężenie ruchu.
– „Trasa będzie przebiegać tuż przy domach mieszkańców Likus, Redykajn i Gutkowa. Potrzebujemy zielonej otuliny, aby chronić ludzi przed hałasem i zanieczyszczeniami” – apelował radny podczas spotkania.

W ocenie Andrasza brak dodatkowych nasadzeń wzdłuż planowanej drogi doprowadzi do pogorszenia jakości życia mieszkańców północnych dzielnic miasta.

Jezioro Żbik (Tyrsko) zagrożone nasypem drogowym

Szczególne kontrowersje wzbudza plan budowy ponad ośmiometrowego nasypu drogowego, który ma kończyć się zaledwie 4 metry od linii brzegowej jeziora Żbik (Tyrsko). Zdaniem radnego oznacza to dewastację naturalnej linii brzegowej i zniszczenie walorów krajobrazowych tego miejsca.
– „Nasyp nie będzie w żaden sposób zadrzewiony. Nie zgadzamy się, by tak ingerować w unikalność jeziora Żbik” – mówił Andrasz.

Organizatorzy konferencji zaproponowali alternatywę: odsunięcie nasypu od linii wody poprzez zastosowanie gabionów oraz pełne zadrzewienie wału drogowego. Dzięki temu w przyszłości możliwe byłoby stworzenie ścieżki turystycznej wokół jeziora.

Wojciech Biedrzyński z Fundacji Nexus: nasadzenia muszą być równoważne

Podczas konferencji głos zabrał także Wojciech Biedrzyński z Fundacji Nexus, działacz od lat zaangażowany w ochronę olsztyńskiej przyrody. – „Należy za wszelką cenę dążyć do wykonywania nasadzeń w liczbie co najmniej równej liczbie drzew wyciętych. Rozumiem potrzebę budowy Nowobałtyckiej, ale nie akceptuję prowadzenia drogi tak blisko jeziora Żbik” – podkreślił.

Biedrzyński ocenił, że część zaproponowanych w projekcie rozwiązań wymaga natychmiastowej korekty, aby chronić unikalny ekosystem.

Wniosek obywatelski do budżetu Olsztyna na 2026 rok

Radny Adam Andrasz oraz Wojciech Biedrzyński z Fundacji Nexus zapowiedzieli, że ich działania nie ograniczą się wyłącznie do apeli medialnych. Jeszcze we wrześniu złożą obywatelski wniosek do budżetu Olsztyna na 2026 rok, zakładający utworzenie zielonej otuliny wokół ul. Nowobałtyckiej oraz ochronę linii brzegowej jeziora Żbik.

– „Zapraszamy mieszkańców do składania podpisów pod wnioskiem. Chcemy, by rozwój Olsztyna szedł w parze z troską o jego przyrodę i krajobraz” – podsumował radny

fot. Radny Adam Andrasz

Tym żyje Olsztyn

reklama
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Gotowe dania, zupy i sałatki. Garmaż Intermarché Olsztyn ułatwia codzienność

Garmaż w Intermarché Olsztyn to szybki sposób na posiłek bez gotowania. Na miejscu także wędliny i kiełbasy z własnej produkcji oraz stacja paliw i myjnia – wszystko w jednym punkcie.

ARBET buduje nowe osiedle Kormoran. Tak może wyglądać komfort mieszkania w Olsztynie

Komfort, technologia i dobra lokalizacja. ARBET rusza z inwestycją na osiedlu Kormoran.

Czyszczenie magazynu przy likwidacji Salonu Elżbieta. Meble nawet do 60% taniej

Wyprzedaż likwidacyjna w salonie Elżbieta przy ul. Pstrowskiego 21 w Olsztynie.

Akcja profilaktyczna w nowym punkcie pobrań Diagnostyki w Olsztynie

Pakiet badań w obniżonej cenie w ramach otwarcia nowego punktu w Olsztynie.

Varius Manx & Kasia Stankiewicz zagrają na Kortowiadzie 2026!

Line-up 65. edycji Kortowiady robi się coraz bardziej imponujący.

Płyta pilśniowa: gdzie i jak stosować ten uniwersalny materiał

Czym jest płyta pilśniowa i jak ją produkują?

Jak otrzymać kredyt studencki?

Jak wygląda procedura uzyskania kredytu studenckiego?
reklama
reklama