24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Brakuje funduszy na realizację północnej obwodnicy Olsztyna?

OlsztynBrakuje funduszy na realizację północnej obwodnicy Olsztyna?


Niedofinansowanie w programie “stu obwodnic” budzi obawy o przyszłość północnej obwodnicy Olsztyna. Wiceminister infrastruktury, Paweł Gancarz, przyznał niedawno, że środki przewidziane na realizację tych projektów są niewystarczające, co rodzi pytania o losy specyficznych inwestycji, takich jak ta w Olsztynie.

reklama

Spór o lokalizację obwodnicy: Wschód czy Zachód?

Spór o przebieg trasy w Olsztynie dodatkowo komplikuje sytuację. Lokalne władze preferują trasę wschodnią, która miałaby lepiej służyć lokalnej dzielnicy przemysłowej, natomiast sąsiednie gminy opowiadają się za wariantem zachodnim, motywowani wcześniejszą sprzedażą działek pod przyszłą inwestycję. Niezależnie od tych rozbieżności, całkowity brak finansowania mógłby zatrzymać projekt w miejscu.

Zapowiedź stu obwodnic

Jak donosi “Gazeta Wyborcza”, na lutowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz przyznał, że lista projektów obwodnic wzrosła do 150, mimo że pierwotnie zaplanowano ich budowę tylko dla stu. Przy alokacji 28 miliardów złotych na ten cel, okazuje się, że fundusze te są niewystarczające nawet na zrealizowanie założonych wcześniej planów. Ta sytuacja rodzi poważne pytania co do przyszłości wielu obwodnic, w tym także północnej obwodnicy Olsztyna.

reklama

Dylematy finansowe programu infrastrukturalnego


Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury wskazali, że Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawca obecnie skupiają się na finalizacji analizy różnych możliwości przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna, a następnie na wybraniu najkorzystniejszego wariantu do złożenia wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej.

Anna Szumańska, rzeczniczka prasowa ministerstwa, zwraca uwagę na skomplikowaną naturę prac, wynikającą z licznych, niekiedy sprzecznych opinii społeczności lokalnej dotyczących proponowanych tras obwodnicy. Te różnice poglądów przyczyniają się do opóźnień w harmonogramach przygotowania i realizacji projektu. Mimo trwających prac nad wyborem ostatecznego przebiegu trasy, z odpowiedzi ministerstwa nie wynika jasno, czy wystarczające finansowanie północnej obwodnicy Olsztyna jest zapewnione. Podkreślane są głównie trudności związane z projektem, co może nie wróżyć dobrze dla jego finalizacji.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Hanna z mezem
16 kwietnia 2024 16:26

Oszukali mieszkancow zatorza panowie Grzymowicz z przewodniczacym Szewczykiem!! Podziekujmy im w niedziele!!!

Prezes
16 kwietnia 2024 16:03

Niech dłużej drogowcy wytyczają korytarz na obwodnicę a doczekamy się jak 20lat temu że Dywity zablokowały i niczego nie było i niczego zaraz nie będzie.Brawo włodarze zaściankowy Olsztyn.

Polecane
Ogłoszenia