4.2 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

Służby uderzyły w przestępczy biznes. Milionowe aktywa przejęte

WiadomościSłużby uderzyły w przestępczy biznes. Milionowe aktywa przejęte

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej (W-MOSG) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP) i Krajową Administracją Skarbową (KAS) zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją, handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi oraz praniem brudnych pieniędzy.

Działania w Polsce i za granicą

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od 2021 roku pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Gang sprowadzał do Polski i innych krajów Unii Europejskiej (UE) tytoń ukrywany jako odpad tytoniowy. Następnie trafiał on do składów celnych w Belgii, Hiszpanii i Włoszech, a później był przerabiany na papierosy w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.

W ramach międzynarodowej współpracy, Polska, Francja i Włochy utworzyły wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT). Koordynacja działań objęła także Belgię, Bułgarię, Niemcy, Grecję, Łotwę, Litwę oraz Holandię. Dzięki temu rozbito sieć nielegalnych fabryk papierosów i magazynów krajanki tytoniowej rozmieszczonych w różnych krajach Europy.

W efekcie działań organów ścigania zatrzymano transporty nielegalnego tytoniu o łącznej wadze 50 ton oraz zlikwidowano kilka linii produkcyjnych. Zabezpieczono także miliony sztuk papierosów o szacunkowej wartości 13 milionów euro.

Zatrzymania i przeszukania w Polsce

Działania na terenie Polski przeprowadzono 19 i 20 listopada 2024 roku w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim. Przeszukano 20 nieruchomości, w których ujawniono krajankę tytoniową, papierosy oraz liczne dokumenty związane z nielegalną działalnością grupy. Zabezpieczono również dwa luksusowe samochody marki BMW o łącznej wartości 255 tys. zł.

W toku działań zatrzymano pięciu obywateli Polski. Na wniosek prokuratora dwóch z nich trafiło do aresztu tymczasowego, wobec pozostałych trzech zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. zł.

Działania w innych krajach

Równolegle przeszukania przeprowadzono także w Niemczech i na Łotwie, gdzie zabezpieczono kolejne 4 tony krajanki tytoniowej, telefony komórkowe, komputery, nośniki danych, karty SIM oraz inne dowody. W operacjach tych brali udział funkcjonariusze W-MOSG na podstawie europejskich nakazów.

Skala działalności i skutki

Zorganizowana grupa przestępcza działała na ogromną skalę, a uszczuplenia należności podatkowych, w tym podatku akcyzowego, wyniosły miliony euro. Międzynarodowa kooperacja organów ścigania okazała się kluczowa w rozbiciu sieci przestępczej i zabezpieczeniu dowodów na szeroką działalność grupy.

Śledztwo w tej sprawie trwa, a funkcjonariusze zapowiadają dalsze działania zmierzające do całkowitego rozbicia struktur przestępczych oraz pociągnięcia do odpowiedzialności kolejnych osób zaangażowanych w proceder.

źródło: W-MOSG

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane