7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowy komendant Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej

KętrzynNowy komendant Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej

Płk Tomasz Zybiński został nowym komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, ochraniającego granicę z obwodem kaliningradzkim. Dotychczasowy komendant gen. Robert Inglot przechodzi na emeryturę.

reklama

Uroczyste wprowadzenie nowego komendanta, czyli przekazanie mu obowiązków i pożegnanie dotychczasowego, odchodzącego ze służby odbyło się w piątek na zamku w Kętrzynie.

Uczestniczący w tej uroczystości wiceszef MSWiA Błażej Poboży podkreślał, że ostatnie lata postawiły przed SG trudne zadania i ze wszystkich ta formacja wywiązała się znakomicie. „Powstrzymaliście operację hybrydową, kierowany przez służby obcego państwa szturm na naszą granicę, szturm nielegalnych migrantów. Zdaliście ten egzamin” – mówił.

reklama

Wiceminister MSWiA dodał, że drugim – zdanym przez SG trudnym egzaminem – była i jest pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Straż Graniczna zatrzymała sklepikarza
Nowy komendant Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej straż graniczna Kętrzyn, Wiadomości

Wskazał, że w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna otrzyma w różnych formach ponad 1,4 mld zł, m.in. na modernizację obiektów i ochrony elektronicznej, wzmacnianie potencjału kadrowego służb, zakup pojazdów i sprzętu.

reklama

Poboży ocenił, że najważniejszym przykładem flagowej inwestycji, która służy bezpieczeństwu, jest zapora na granicy polsko-białoruskiej. Przypomniał, że również na polsko-rosyjskiej granicy powstaje tymczasowa zapora, a stworzona zostanie także zapora elektroniczna, uwzględniająca perymetrię i inne najnowocześniejsze rozwiązania.

„Niech ten trudny odcinek, w trudnym czasie pozostanie bezpieczny. Mając taką formację, jestem o tym przekonany, że tak właśnie będzie” – podkreślił wiceszef MSWiA, zwracając się funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiej SG.

Płk Zybiński jest związany z SG od 1995 r., służbę zaczynał w Bieszczadzkim Oddziale SG. W ostatnich latach był zastępcą komendanta w Nadbużańskim Oddziale SG.

W Kętrzynie w Strzeżonym Ośrodku dla cudzoziemców miały miejsce niecodzienne odwiedziny

Warmińsko-Mazurski Oddział SG ochrania granicę z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej na odcinku 198 km. W jego strukturach jest 11 placówek, w tym cztery drogowe przejścia graniczne, dwa kolejowe i lotnicze przejście graniczne w Szymanach.

Tymczasowa zapora na polsko-rosyjskiej granicy jest budowana przez wojsko od początku listopada ub. roku na wniosek SG. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego rozpinanych na słupach wbijanych w ziemię. Z kolei w marcu na granicy z obwodem kaliningradzkim powinna się rozpocząć budowa bariery elektronicznej. Będzie to system czujników i kamer, umożliwiający całodobowe monitorowanie granicy.

Nowy komendant Warmińsko-Mazurskiej Straży Granicznej straż graniczna Kętrzyn, Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Emeryt
12 lutego 2023 17:21

Mam nadzieje, że nowy Komendant zrobi porządek na Grzechotkach. Prywatny folwark dobrze działa. W tym roku zostały zmuszone do odejścia osoby, które były dla kierownica niewygodne. No a teraz śmieją się, że malują ściany na biało, bo Komendant w Kętrzynie się zmienia.

Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
11 lutego 2023 15:40

PISowski lachociąg…………..

Popularne
Ogłoszenia

Straż Graniczna zatrzymała sklepikarza

W Kętrzynie w Strzeżonym Ośrodku dla cudzoziemców miały miejsce niecodzienne odwiedziny