1.4 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Nowe plany dla Koszar Dragonów

OlsztynNowe plany dla Koszar Dragonów

Koszary Dragonów, położone u zbiegu ulic Gietkowskiej i Dąbrowskiego w Olsztynie, mają przejść kompleksową rewitalizację. Władze miasta zamierzają zagospodarować ten historyczny obszar i przywrócić go mieszkańcom, wprowadzając funkcje kulturalne i społeczne. Na terenie dawnych koszar, które w 2000 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, znajduje się 26 historycznych budynków oraz tereny zielone, obejmujące łącznie około 11 hektarów.

Plany rewitalizacji Koszar Dragonów

W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele koncepcji zagospodarowania Koszar Dragonów. Mieszkańcy, artyści i społecznicy liczyli, że miejsce to stanie się tętniącą życiem dzielnicą kultury i usług, z mieszkaniami na wynajem, warsztatami artystycznymi, galeriami, restauracjami, sklepikami i instytucjami publicznymi. Dzięki temu kompleks miałby szansę stać się integralną częścią miasta, oferując przestrzeń do spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie, informuje w Gazecie Olsztyńskiej, że większość budynków na terenie Koszar Dragonów jest już zajęta. Jeden z budynków przy ul. Dąbrowskiego jest przygotowywany do sprzedaży na cele mieszkaniowe, a w inne puste pomieszczenia mają się wprowadzić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wydział zdrowia olsztyńskiego ratusza. Najemcy będą zobowiązani do poszukiwania funduszy na renowację zajmowanych obiektów.

Zagospodarowanie przestrzeni

Miasto Olsztyn ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych na terenie Koszar Dragonów. Władze miasta zarezerwowały na ten cel ponad 800 tys. złotych. Projekt zagospodarowania ma być opracowany z uwzględnieniem procesu partycypacji społecznej, co ma pozwolić na podejmowanie optymalnych decyzji dotyczących przyszłego wykorzystania terenu.

Planowane działania obejmują również połączenie Koszar Dragonów ze Starym Miastem w rejonie ul. Wyzwolenia i wiaduktu kolejowego. Przewiduje się możliwość wykorzystania przestrzeni na cele organizacji spotkań i wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i spektakle. W przyszłości planowane jest przeniesienie do Koszar Dragonów siedziby Biura Wystaw Artystycznych (BWA) oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Mieszkańcy Olsztyna zaangażowani w rozwój Koszar

Mirosław Arczak, radny z olsztyńskiego Zatorza, od lat zaangażowany w temat Koszar Dragonów, podkreśla w Gazecie Olsztyńskiej, jak ważne jest prowadzenie konsultacji społecznych w procesie rewitalizacji. Arczak zapowiada, że będzie uczestniczył w konsultacjach i zachęcał do tego mieszkańców. Zwraca uwagę na fakt, że brak konkretnej wizji przez długi czas spowodował, że zainteresowanie losami Koszar Dragonów osłabło, ale pojawiają się nowe, odświeżone pomysły na zagospodarowanie tego wyjątkowego miejsca.

Władze Olsztyna widzą ogromny potencjał w Koszarach Dragonów i chcą, by miejsce to stało się otwartą przestrzenią miejską, dostępną dla mieszkańców i turystów, wzbogacającą kulturalną mapę miasta i ożywiającą jego przestrzeń publiczną.

źródło Gazeta Olsztyńska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Cleo_Pinda
23 września 2024 13:50

Wydział zdrowia urzędu miasta? Czyli podatnicy będą mieli na utrzymaniu kolejny obiekt? Dziękujemy!

koszarowiec
23 września 2024 13:54

Ale przecież powstał projekt adaptacji na potrzeby bibliotek, tylko WKZ nie wyraził na niego zgody. Nie można po prostu uwzględnić uwag Konserwatora i nanieść poprawki zamiast zaczynać wszystko po raz kolejny od nowa?

Polecane