4 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Zapomniane koszary w Olsztynie ożyją? Ma tu powstać niezwykły ośrodek

OlsztynZapomniane koszary w Olsztynie ożyją? Ma tu powstać niezwykły ośrodek

Leżące między ulicami Dragonów a Gietkowską, zabytkowe koszary Dragonów, które powstały w latach 1884-1886, nadal oczekują na swoje drugie życie. Jednak sytuacja może się niebawem zmienić, dzięki inicjatywie prywatnej fundacji, która planuje otworzyć w jednym z budynków ogólnopolskie centrum szkoleniowe dla dekarzy.

reklama

Historia i rewitalizacja

Koszary kawalerii w Olsztynie, wzniesione w połowie lat 80. XIX wieku, stanowią ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zbudowane specjalnie dla 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego, dla elitarnych formacji kawaleryjskich, które dotarły do miasta z Metz. Kompleks budynków, został spalony w 1945 roku przez sowieckich żołnierzy, co stanowiło symboliczny koniec jego wojskowego znaczenia.

Pomimo prób odbudowy w latach powojennych, kompleks nigdy nie został w pełni zrewitalizowany. Dopiero w 2017 roku fundacja Serapian podjęła się odnowienia jednego z budynków, tworząc Centralną Akademię Dekarską. Dzięki środkom z funduszy zewnętrznych udało się przywrócić jeden z obiektów do stanu użytkowego, co stało się preludium do kolejnych działań na rzecz odnowy kompleksu.

reklama

Plan na przyszłość

Około rok temu fundacja Serapian złożyła wniosek o przekazanie kolejnego budynku, w którym planuje otworzyć ogólnopolski ośrodek szkoleniowy dla dekarzy. Obiekt o powierzchni około 2 tys. m kw., leżący w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego budynku, ma szansę na nowe życie. Jednak na drodze do realizacji tego projektu stanęła konieczność uregulowania kwestii z poprzednim najemcą, co ostatecznie zostało rozwiązane przez sąd.

Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Budynków i Lokali Komunalnych w Olsztynie, podkreśla, że teraz pozostały do rozwiązania głównie kwestie techniczne, takie jak usunięcie zalegających opon. Władze miasta i fundacja Serapian są w stałym kontakcie, aby jak najszybciej rozwiązać te problemy i przystąpić do dalszych etapów rewitalizacji.

Zabytek z przyszłością

Koszary Dragonów, wpisane do rejestru zabytków w 2000 roku, mają ogromny potencjał, który zaczyna być stopniowo odkrywany i wykorzystywany. Projekt rewitalizacji, który obejmuje 26 budynków i przyległe tereny zielone, zyskał poparcie władz Olsztyna. Prezydent Piotr Grzymowicz rozważa różne możliwości zagospodarowania terenu, w tym utworzenie nowej lokalizacji dla Miejskiego Ośrodka Kultury czy siedziby Planety 11.

reklama

Inicjatywa fundacji Serapian może być początkiem nowego rozdziału dla zabytkowych koszar, dając im nową funkcję i jednocześnie przyczyniając się do ożywienia lokalnej społeczności oraz promowania rzemiosła dekarskiego na ogólnopolską skalę.

źródło: Olsztyn Com

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia