6 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Nowe życie starych koszar? Koszary Dragonów jako serce kultury Olsztyna

OlsztynNowe życie starych koszar? Koszary Dragonów jako serce kultury Olsztyna

W Olsztynie szykują się ważne zmiany w krajobrazie kulturowym miasta. Urząd Miasta przedstawił ambitny plan rewitalizacji historycznych Koszar Dragonów, które w przyszłości posłużą jako centralna biblioteka miasta.

reklama

Zabytkowe budynki położone za torami kolejowymi przejdą gruntowną metamorfozę, a co ważniejsze zyskają nowe społeczne funkcje. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że realizacja projektu będzie długotrwałym procesem.

– Konsultowaliśmy z mieszkańcami pomysły na rewitalizację tych historycznych obiektów. To przecież nie tylko odnowienie zabytkowej tkanki, ale również zajęcie się kwestiami społecznymi. Nie mam wątpliwości, że dobrze wykorzystamy potencjał, którym dysponujemy – stwierdził prezydent.

reklama

W Koszarach Dragonów swoje miejsce znalazły już w przeszłości różne instytucje, w tym Bank Żywności czy kościół zielonoświątkowy. Kolejny budynek, który przejdzie rewitalizację, to obiekt przy ul. Gietkowskiej. Architekt Radosław Guzowski, który opracował program użytkowy, opisał plany dotyczące rozbudowy i nadbudowy, uwzględniając projekt przeszklonej fasady.

Planowane jest przeniesienie bibliotek Planety 11 oraz Abecadła. Pierwsza instytucja przeniesie się w związku z modernizacją planetarium, drugiej zaś za półtora roku kończy się umowa dzierżawy obecnego miejsca. Nowa placówka kulturalna w Koszarach Dragonów będzie miała około 1200 m2 powierzchni.

– Realizacja tego pomysłu sprawi, że mieszkańcy będą mogli w jednym miejscu skorzystać zarówno z oferty skierowanej do dzieci, młodzieży, jak również dorosłych – mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor MBP w Olsztynie.

reklama

Mieszkańcy będą mieli dostęp do rozległych zbiorów i nowoczesnych usług. Nowa biblioteka ma pełnić rolę centrum kulturalnego, co przyczyni się do integracji lokalnej społeczności.

Opublikowane zostało już postępowanie na projekt architektoniczny budynku, a w III kwartale tego roku planowane jest ubieganie się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Szacowany koszt inwestycji to 16 mln zł, zakończenie projektu przewiduje się na rok 2027.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
azz
4 stycznia 2024 13:35

Lepszym miejscem byłby budynek aresztu śledczego w centrum miasta…

ARNOSZT
5 stycznia 2024 13:45

Wielka szkoda, że w Olsztynie nie ma uczelni artystycznej z prawdziwego zdarzenia : teatralnej , filmowej , plastycznej i muzycznej z szeregami różnych wydziałami w każdej ze sztuk. Wydział na UWM, czy studium teatralne przy Teatrze to za mało. A Olsztyn mógłby być kuźnią nowego pokolenia polskich artystów !!!! Koszary Dragonów mogłoby być dobrym miejscem dla edukacji studentów jednej ze sztuk np. dla wydziałów filmówki czy teatralnej choć warto pomyśleć by na wzór Kortowa stworzyć miasteczko edukacji artystycznej może warto pomyśleć o wykorzystania a ten cel obiektów wojskowych gdzieś w województwie warmińsko-mazurskim.

Polecane
Ogłoszenia