11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Ratunek dla Koszar Dragonów w Olsztynie? Fundacja podejmuje wyzwanie

OlsztynRatunek dla Koszar Dragonów w Olsztynie? Fundacja podejmuje wyzwanie

Koszary Dragonów w Olsztynie, zabytkowy kompleks z końca XIX wieku, stoją przed szansą na nowe życie. Dzięki inicjatywie prywatnej fundacji, która niedawno pokonała ostatnią prawną przeszkodę, jeden z budynków ma szansę na odnowienie.

reklama

Odrodzenie historycznego miejsca

Koszary, położone między ulicą Dragonów a Gietkowską, są ważnym elementem architektonicznego dziedzictwa Olsztyna. Zbudowane w latach 1884-86 na terenie ówczesnych ogrodów miejskich, zachowały swój historyczny układ przestrzenny. Niestety, mimo wpisu do rejestru zabytków, ich stan na przestrzeni lat znacznie się pogorszył.

Fundacja Serapian, podjęła się ambitnego zadania odbudowy jednego z budynków koszar. Ich plan zakłada utworzenie w nim Centralnej Akademii Dekarskiej, co ma przyczynić się do ochrony ginącego zawodu. Dodatkowo, w tym samym miejscu planowany jest ogólnopolski ośrodek szkoleniowy. To nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę, że wybrany budynek uległ znacznemu zniszczeniu w pożarze w 2010 roku.

reklama

Trudna droga do realizacji projektu

Realizacja projektu nie była prosta. Przeszkodą okazał się problem prawny związany z poprzednim najemcą budynku. Sprawa musiała zostać rozstrzygnięta na drodze sądowej, co dodatkowo skomplikowało całe przedsięwzięcie.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wyraził swoje poparcie dla inicjatywy Fundacji Serapian. Oczekuje się, że projekt ten nie tylko odmieni oblicze zaniedbanego budynku, ale także stanie się ważnym centrum kształcenia i rozwijania umiejętności rzemieślniczych, co jest cenne zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla zachowania dziedzictwa narodowego.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Miłosz
25 stycznia 2024 16:45

Przejmą za symboliczną złotówkę, ja w tym widzę wałek

Polecane
Ogłoszenia