22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Nowe kąpieliska na Warmii i Mazurach. Sprawdź, gdzie

WiadomościNowe kąpieliska na Warmii i Mazurach. Sprawdź, gdzie

Wiele kąpielisk na Warmii i Mazurach jest już czynnych. Większość z nich zaczęła funkcjonować od początku czerwca. W tym sezonie do dyspozycji miłośników kąpieli będzie aż 47 miejsc, czyli o trzy więcej niż w poprzednim roku. Korzystać z nich będzie można do 30 września.

reklama

Więcej kąpielisk niż w poprzednim roku

Sezon kąpielowy rozpoczyna się co roku 1 czerwca i trwa do 30 września. Od decyzji organizatorów poszczególnych kąpielisk zależy, czy będą one otwarte przez cały sezon, czy tylko przez jego część.

Jak podaje PAP d 1 czerwca ruszyły trzy nowe kąpieliska – nad Niegocinem w bazie harcerskiej w Rydzewie, nad jeziorem Dadaj w Rukławkach oraz nad jeziorem Bartężek w Tardzie. Pozostałe będą sukcesywnie otwierane przez cały sezon kąpielowy, większość w połowie czerwca. Na przykład w Olsztynie będą trzy miejskie kąpieliska: dwa nad jeziorem Ukiel i jedno nad Skandą. Zaczną działać w pierwszy dzień wakacji, tj. 22 czerwca.

reklama

Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli

Służby sanitarno-epidemiologiczne nie wiedzą jeszcze, ile będzie tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które mogą funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w roku. Informacje na ten temat mają spływać na bieżąco od gmin, gdy organizatorzy będą składać wnioski. W poprzednim sezonie było około 40 takich miejsc w regionie.

Badania jakości wody

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badania wody przed otwarciem sezonu kąpielowego, a następnie nie mniej niż trzy razy w sezonie, aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca. Badania są również prowadzone za każdym razem w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku.

W trakcie ubiegłorocznego sezonu tymczasowe zakazy kąpieli były wprowadzane w trzech kąpieliskach w województwie – nad Jeziorem Domowym w Szczytnie ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody, a na dwóch kąpieliskach nad Ukielem w Olsztynie z powodu zakwitu sinic.

reklama

Osoby planujące wypoczynek mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Warmianka
5 czerwca 2024 08:49

Kilkanaście jezior w Olsztynie i tylko 3 kąpieliska… tereny wokół tych jezior powinny być już dawno turystycznie wykorzystane!

///
5 czerwca 2024 07:27

Jezioro Bartężek w Tardzie – gdzie to jest? Gdzie jest Terda? Pierwszy raz słyszę.

Polecane