fbpx
-4 C
Olsztyn
piątek, 1 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zakaz kąpieli nad Jeziorem Ukiel do odwołania! Oto przyczyna

OlsztynZakaz kąpieli nad Jeziorem Ukiel do odwołania! Oto przyczyna

Kąpieliska nad największym jeziorem olsztyńskim, jeziorem Ukiel, zostały zamknięte do odwołania. Powodem jest zakwit toksycznych sinic, który niestety co roku wprowadza modyfikacje w planach wypoczynku mieszkańców i turystów.

reklama

Kąpieliska, znajdujące się w CRS Ukiel, zostały oficjalnie zamknięte w sobotę, 8 czerwca, kiedy to nad jeziorem pojawiła się czerwona flaga. Zakaz kąpieli nie obejmuje jednak wypożyczania sprzętu wodnego, co potwierdza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

reklama

Sezon w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel został oficjalnie otwarty 24 czerwca, gdzie udostępniono dwa strzeżone kąpieliska. Chociaż obecnie kąpiel w jeziorze jest zakazana, na Miejskiej Plaży nadal można korzystać z kąpieli słonecznych.

Według serwisu Głównego Inspektoratu Sanitarnego (sk.gis.gov.pl), jakość wody w Ukielu była oceniana jako idealna jeszcze w połowie czerwca. Niemniej jednak, pojawienie się sinic na przełomie czerwca i lipca stało się już swoistym corocznym zwyczajem.

reklama
Nad jeziorem Ukiel powstanie nowa, nietypowa atrakcja turystyczna

Lekarze zdecydowanie przestrzegają przed ignorowaniem zakazów. Kontakt z sinicami może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak gorączka, osłabienie, jadłowstręt i wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do drżenia mięśni czy trudności z oddychaniem.

Zgodnie z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie, zakwit sinic wystąpił w wodzie jeziora Ukiel na kąpieliskach nr 1 i 2 oraz w Wodnym Placu Zabaw na Plaży Miejskiej. Sinice mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieli, dlatego kąpiel jest niedozwolona.

Organizator kąpieliska i prezydent miasta mają obowiązek niezwłocznie rozpowszechnić informację o wprowadzonym zakazie za pomocą środków masowego przekazu. Ponadto, organizator kąpieliska zobowiązany jest do umieszczenia tej informacji w miejscu oznaczenia kąpieliska oraz w jego pobliżu.

Wszystkie osoby planujące wypoczynek nad jeziorem Ukiel są proszone o bieżące śledzenie komunikatów w sprawie jakości wody i respektowanie wprowadzonych ograniczeń. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.

Najlepsze obiekty agroturystyczne na Warmii i Mazurach w 2023 roku – wyniki konkursu Agro-Eko-Turystyczne „Zielone Lato”

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ja
11 lipca 2023 11:43

Prośba o sprawdzenie dat w piśmie, bo po przeczytaniu ta osoba co podpisała to chyba nie przeczytała tego czegoś.

dis
11 lipca 2023 08:24

Ciekawe, że wg GIS jakość wody w Ukielu była oceniana jako idealna i pojawiła się plaga sinic. To nie jest “zakażenie”, ani przypadek. Autor dobrze pisze, że “pojawienie się sinic na przełomie czerwca i lipca stało się już swoistym corocznym zwyczajem”. Dlaczego więc pojawiają się sinice takich ilościach? Sinice (cyjanobakterie) znakomicie rozwijają się kiedy robi się cieplej, jest dużo słońca (do fotosyntezy) oraz – co istotne – występuje obfitość składników odżywczych (azotany i fosforany). To właśnie przez te składniki odżywcze mamy zakwit, czy plagę sinic. W czystych i biologicznie sprawnych zbiornikach takich zakwitów nie ma. Ukiel może wydawać się czysty… Czytaj więcej »

Polecane
Ogłoszenia

Najlepsze obiekty agroturystyczne na Warmii i Mazurach w 2023 roku – wyniki konkursu Agro-Eko-Turystyczne „Zielone Lato”

Port Lotniczy Olsztyn–Mazury rozszerza siatkę połączeń! Nowym kierunek na 2024 roku