24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Alarmujące dane: bezdomność dotyka także dzieci w województwie warmińsko-mazurskim

OlsztynAlarmujące dane: bezdomność dotyka także dzieci w województwie warmińsko-mazurskim

Z najnowszego raportu opracowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wynika, że liczba osób bezdomnych w regionie przekroczyła 1300. Sytuacja ta eskaluje pomimo licznych działań wsparcia, które są realizowane dzięki funduszom europejskim.

reklama

Raport dotyczący zjawiska bezdomności

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, mający siedzibę w Olsztynie, przygotował raport w ramach projektu “Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”. Projekt ten uzyskał finansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Finansowanie pochodziło również z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Według danych zebranych przez ośrodki pomocy społecznej i centra usług społecznych, na dzień 31 grudnia 2023 roku w województwie warmińsko-mazurskim zanotowano 1316 osób w kryzysie bezdomności. W porównaniu do poprzednich lat, liczba ta wzrosła o 70 osób względem 2022 roku oraz o 162 osoby względem roku 2020. Wśród osób dotkniętych problemem bezdomności dominują mężczyźni (1140 osób), podczas gdy liczba kobiet wynosi 165. Alarmującym jest również fakt, że problem dotyka dzieci – w 2023 roku odnotowano 11 bezdomnych dzieci.

reklama

Przyczyny bezdomności

Najwięcej osób bezdomnych koncentruje się w powiatach olsztyńskim, ostródzkim oraz w Elblągu. Z kolei najmniejsza liczba osób w takiej sytuacji znajduje się w powiatach gołdapskim, nowomiejskim i węgorzewskim. Dane wskazują, że większość osób w kryzysie bezdomności to osoby powyżej 50 roku życia, natomiast najmniej liczną grupą są młodzi ludzie w wieku 18-30 lat.

Raport podkreśla, że najczęstszą przyczyną bezdomności w regionie jest alkoholizm, tuż za nim plasują się choroby i eksmisje. Rzadziej bezdomność jest wynikiem sprzedaży mieszkania, utraty mieszkania czy niezaradności życiowej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
PO=likwidacja gotówki
17 kwietnia 2024 15:23

Właśnie to są rządy PO w Olsztynie! Biedni ludzie dobici drogimi opłatami

⛔️⛔️⛔️NIE DLA PO⛔️⛔️⛔️
18 kwietnia 2024 11:05

Ile promili miał syn pana Grzymowicza gdy jechał pod prąd autem i uderzył w drzewo? A 2, B 1.3, C 1.7, D 1.5 ? Dlatego chce rządzić z tylnego fotela??

Polecane
Ogłoszenia