0.8 C
Olsztyn
środa, 25 grudnia, 2024
reklama

W obronie Lasu Miejskiego. Mieszkańcy Olsztyna apelują do premiera o interwencję ws. obwodnicy

OlsztynW obronie Lasu Miejskiego. Mieszkańcy Olsztyna apelują do premiera o interwencję ws....

Mieszkańcy Olsztyna i lokalni społecznicy zbierają podpisy pod apelem do premiera Donalda Tuska, prosząc o interwencję w sprawie planów budowy północnej obwodnicy miasta. Przedstawiciele społeczności lokalnej sprzeciwiają się zdecydowanie wyborowi północno-zachodniego wariantu przebiegu obwodnicy, proponowanego przez GDDKiA. Ich zdaniem, taka trasa zniszczyłaby Las Miejski w Olsztynie, który jest największym kompleksem leśnym w granicach miasta i od pokoleń służy mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

Środowiskowa i kulturowa wartość lasu

Anna Maria Nadgrabska, prezeska fundacji Warsztat Zmiany, argumentowała w Radiu Olsztyn, że działania drogowców zniszczą wartościowy przyrodniczo i kulturowo charakter terenu. Podkreśliła, że zwrócenie się z petycją do premiera jest ostatnią szansą na ochronę tego obszaru.


Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreśla zgodność swojego stanowiska z opinią społeczności. W trakcie licznych dyskusji z planistami, urbanistami i inżynierami ruchu, które odbywały się w ramach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, zdecydowanie poparto budowę obwodnicy północno-wschodniej. Uznano, że jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla ruchu tranzytowego ciężarówek, ale także dla rozwiązywania szerszych problemów mieszkańców Olsztyna i okolic.

Aktualne działania GDDKiA

Z drugiej strony, przedstawiciele GDDKiA nie ustępują i kontynuują prace związane z wyborem przebiegu północno-zachodniego. Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka olsztyńskiego oddziału GDDKiA, informuje w Radiu Olsztyn o trwającej inwentaryzacji przyrodniczej i opracowywaniu karty informacyjnej przedsięwzięcia. Dodaje, że trwa także oszacowanie kosztów realizacji inwestycji w poszczególnych wariantach.

Oczekuje się, że jeszcze w tym roku zostaną zakończone prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym, które następnie zostanie zaopiniowane przez zespół oceny przedsięwzięć inwestycyjnych GDDKiA.

Tymczasem, społecznicy mają czas do 19 kwietnia na zebranie podpisów pod swoją petycją.

źródło: Radio Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztyniacy
12 kwietnia 2024 12:16

Całymi rodzinami głosujmy na Pana Malkowskiego! Tylko on moze zmienic Olsztyn i zlikwidowac uklady Szewczyka i Grzymowicza…. Rozmawiajmy z rodzinami i przekonujmy ich. Zanim zabetonuja miasto, wytna kazde drzewo

Anonimowo
12 kwietnia 2024 15:56

Mentalność Kalego się odezwała. Czemu pseudoeko nabrali wodę w usta, gdy wyżynano piękne starodrzewy na drodze do Butryn? Bo co, to był gorszy las? Czemu milczano gdy wyżynano lasy pod południową część? Też był to gorszy las? Mentalność Kalego psia kość!
Obrońcy od siedmiu boleści!!!!!!!

Polecane