22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Wielka inwestycja kolejowa na Mazurach. PKP PLK inwestuje 587 mln zł

EłkWielka inwestycja kolejowa na Mazurach. PKP PLK inwestuje 587 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe inwestują 587 mln zł w budowę nowoczesnej stacji kolejowej w Ełku, która stanie się kluczowym punktem na międzynarodowej linii Rail Baltica. Ta ogromna inwestycja połączy Mazury z Białymstokiem i krajami bałtyckimi, oferując przejazdy z prędkością do 250 km na godzinę.

reklama

Nowa era podróży kolejowych na Mazurach

Projekt, który ma na celu nie tylko zwiększenie dostępności regionu, ale również jego atrakcyjności turystycznej i gospodarczej, przewiduje budowę linii kolejowej umożliwiającej podróże z prędkością do 200 km/h na trasie Białystok-Ełk i nawet 250 km/h na odcinku w kierunku granicy państwa (Trakiszki). Takie tempo przejazdu będzie możliwe dzięki modernizacji torów, peronów oraz budowie nowych wiaduktów.

Na stacji kolejowej w Ełku trwają prace budowlane

Prace na stacji w Ełku posuwają się szybko naprzód. Do tej pory zbudowano 34 km torów i 112 rozjazdów. Trwają także prace nad budową nowych, zadaszonych peronów, które będą w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów. Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie 110-metrowego tunelu pod torami, który zapewni łatwy dostęp do pociągów i przejście na drugą stronę stacji.

reklama

Inwestycje infrastrukturalne w Ełku

Konstrukcja nowego wiaduktu przechodzącego nad ulicą Kolejową jest już gotowa, a obecnie prowadzone są prace nad stworzeniem drogi pod torami. Również prace nad nowym wiaduktem kolejowym przechodzącym nad ulicą Towarową zostały zakończone. Aktualnie trwają prace nad realizacją systemu drogowego, w tym budową ronda, co zdecydowanie poprawi komunikację w mieście.

Finansowanie i znaczenie inwestycji

Większość środków na realizację projektu pochodzi z funduszy europejskich, co podkreśla znaczenie inwestycji dla rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Po zakończeniu budowy, Ełk stanie się najlepiej skomunikowanym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, co bez wątpienia przyczyni się do wzrostu jego znaczenia jako centrum przesiadkowego i turystycznego regionu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane