7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przebudowa stacji kolejowej w Ełku. Ma być bardziej przystępna dla pasażerów

EłkPrzebudowa stacji kolejowej w Ełku. Ma być bardziej przystępna dla pasażerów

Trwa modernizacja stacji kolejowej w Ełku. Prace polegają na modernizacji torów oraz budowie bezpiecznych, dwupoziomowych skrzyżowań dróg z torami. Stacja ma być bardziej dostępna dla pasażerów, o czym poinformowało PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zmiany na stacji kolejowej w Ełku

reklama

Spółka PKP PLK poinformowała, że w Ełku zmienia się stacja pasażerska oraz towarowa. Ułożonych zostało kilkanaście kilometrów torów, a tysiące ton materiałów i stali zostały wykorzystane do budowy nowych obiektów. Użyto 70 tys. ton tłucznia, 2,5 tys. ton stali szynowej i zbrojeniowej. Przebudowano perony, tory oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace mają potrwać do końca 2023 roku.

Prace na stacji Ełk dobiegają końca

Wykonawca kończy już budowę peronu 3 na stacji Ełk. Powstało już nowe zadaszenie oraz nawierzchnia. Aktualnie montowane są tablice informacyjne, ławki, a także energooszczędne oświetlenie LED. W ograniczonym zakresie uruchomiono przejście podziemne, które znajduje się obok miejsca prac. Ma ono ułatwić komunikację na terenie stacji. Po zakończeniu prac tunel ma zapewnić wygodny dostęp do nowych peronów, a także przejście między dwoma częściami miasta. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się mają być dostępne windy oraz specjalne oznaczenia.

Od niedzieli pasażerowie PKP będą mogli skorzystać z nowych przystanków

Nowy peron na przystanku Ełk Szyba Wschód

reklama

Podróżni, którzy korzystają z przystanku Ełk Szyba Wschód, mogą już wsiadać do pociągów z nowego peronu. Wykonawca wykonuje już prace po przeciwnej stronie torów. Na czas prowadzenia prac budowlanych zapewniono dostęp do nowego peronu za pomocą tymczasowego przejazdu i przejścia w poziomie szyn.

Prace inwestycyjne postępują

Prowadzone są również inne prace. Wśród nich znalazła się budowa dwupoziomowych skrzyżowań z torami, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i samochodowego. Budowa przebiega etapami, aby nie kolidowało to z kursowaniem pociągów.

reklama

Postępują również prace przy budowie wiaduktu kolejowego nad ulicą Kolejową. Ma on zastąpić przejazd w poziomie szyn. Ułożono już nowy tor, po którym kursują pociągi i trwają prace przy budowie drugiej części konstrukcji.

Wiatr przewrócił drzewo na tory kolejowe. Pociąg utknął

Również postępują prace przy budowie wiaduktu kolejowego nad ulicą Towarową. Jest już gotowa połowa obiektu oraz jest układany nowy tor. Mają być kontynuowane prace przy drogach dojazdowych. Przewidywana jest budowa równoległego wiaduktu drogowego. Nad ulicą Suwalską wykonano już podpory oraz zbrojoną płytę nowego wiaduktu, która ma zapewnić bezpieczny przejazd pociągów, również ciężkich składów towarowych. Trwają również prace przy budowie nowego mostu nad rzeką Ełk.

Koszt inwestycji

Inwestycja ma wynieść 587 mln zł i jest realizowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”.

Prace mają zakończyć się pod koniec 2023 roku, a inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Od niedzieli pasażerowie PKP będą mogli skorzystać z nowych przystanków

Będzie połączenie kolejowe z Mazur na Mazowsze