22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej. Olsztyn świętuje rozwój i współpracę

OlsztynDwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej. Olsztyn świętuje rozwój i współpracę

Już od 20 lat Polska aktywnie uczestniczy w strukturach Unii Europejskiej, co przekłada się na dynamiczny rozwój całego kraju oraz poszczególnych regionów jak np. Warmia i Mazury. Z tej okazji w Olsztynie odbyła się regionalna konferencja, podczas której rozmawiano o dokonaniach organizacji pozarządowych, wpływie członkostwa w UE na lokalne społeczności, a także o wyzwaniach stojącymi przed Polską i Unią.

reklama

Konferencję uroczyście otworzył Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. W wydarzeniu wzięła również udział Anna Radwan-Röhrenschef, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiceminister podkreśliła wagę działań samorządów i organizacji pozarządowych w procesie kształtowania oblicza współczesnej Europy.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami rozmaitych stowarzyszeń reprezentujących region, w tym między innymi Banku Żywności w Olsztynie, Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” i Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur. Podczas toczącej się dyskusji podkreślono, że istotna jest pamięć o przebytej drodze oraz jak ważne jest kształtowanie przyszłości Polski w Unii Europejskiej.

reklama

Marszałek Kuchciński w emocjonalnych słowach podsumował transformację regionu: „Jedno jest pewne – wtedy uczyliśmy się od Europy, a dziś to my i nasze organizacje pozarządowe mają naśladowców; to do nas się przyjeżdża, żeby się uczyć. Przez te 20 lat zmieniliśmy się społecznie, gospodarczo i politycznie, inwestowaliśmy w infrastrukturę, zdrowie, edukację, kulturę (…)”. Jednocześnie marszałek wyraził nadzieje na to, że kolejne lata przyniosą jeszcze więcej wspólnych, transgranicznych przedsięwzięć.

źródło: Urząd Marszałkowski, fot: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane