5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Finansowy zastrzyk dla Olsztyna. Na co ratusz przeznaczy 48,2 mln?

OlsztynFinansowy zastrzyk dla Olsztyna. Na co ratusz przeznaczy 48,2 mln?

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie (28.04.24), na mocy którego zrealizowane zostaną 3 strategiczne projekty dla Olsztyna i jego Metropolitalnego Obszaru Funkcjonalnego (MOF). W sumie na inwestycje przeznaczono 48,2 mln euro. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Budowa ul. Nowobałtyckiej

Z ogromnym dofinansowaniem przekazanym przez Unię Europejską oraz budżet państwa gmina Olsztyn przystąpi do realizacji ambitnych inwestycji. Wśród nich znajduje się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 527, której odcinek od granicy miasta aż do wiaduktu kolejowego na ulicy Bałtyckiej ulegnie gruntownej transformacji. Przebudowa będzie miała strategiczny wpływ na miasto poprzez odciążenie ruchu i usprawnienie dostępu do drogi ekspresowej S7, co jest szczególnie istotne dla kierowców podróżujących w kierunku Morąg–Elbląg.

Projekt zakłada stworzenie dwupasmowej drogi, wiaduktu, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, w tym chodników i ścieżek rowerowych, a także przejścia podziemnego, instalacji sygnalizacji świetlnej oraz systemu odprowadzania wód deszczowych. Inwestycja zostanie sfinalizowana w grudniu 2027 roku, a środki na jej realizację mają pochodzić z UE (37 mln euro) oraz z budżetu państwa (ponad 2 mln euro).

reklama

Modernizacja Planetarium

Modernizację czeka również Olsztyńskie Planetarium. W obiekcie zaplanowano wprowadzenie zaawansowanego cyfrowego systemu projekcyjnego umożliwiającego wyświetlanie na całej kopule pokazów astronomicznych oraz filmów w technologii fulldome. W ramach projektu zaplanowano także interaktywną wystawę „Habitat księżycowy” prezentującą scenariusze życia w kosmicznej bazie. Na modernizację zostało przydzielone 5,1 mln euro z funduszy unijnych oraz 300 tys. euro z budżetu państwa. Prace planuje się zakończyć w kwietniu 2027 roku.

Budowa Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii

Mieszkańcy sąsiadującej z Olsztynem gminy Gietrzwałd również powinni być zadowoleni, gdyż 3,5 mln euro z UE i 206 tys. euro z budżetu państwa przeznaczono na budowę Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii.

Podsumowanie wydatków

Łącznie gmina Olsztyn ma do dyspozycji 45,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,6 mln euro z krajowego budżetu. Pieniądze przeznaczone są na rozwój regionu, co służyć będzie mieszkańcom oraz wizerunkowi Olsztyna jako dynamicznie rozwijającej się części Polski. Stolica Warmii i Mazur stoi u progu znaczących zmian, które mają nie tylko wpłynąć na polepszenie infrastruktury i komunikacji w regionie, ale też na jakość życia jego mieszkańców i przyciągnięcie nowych inwestorów.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ruchacze.pl
29 marca 2024 20:43

Myślę, że prawdziwy czlowiek, prawdziwy mężczyżna, jedyny godny kandydat, moj ukochany nauczyciel, najporzadniejszy z kandydatów, jedyny za którym nie stoja milionowi sponsorzy dla których a nie ludzi kandyduje to CZESŁAW MAŁKOWSKI!!! KRÓL WRACA NA TRON PAROBKI

Gumiak
29 marca 2024 16:05

A Szewczyk mówił na spotkaniu ze Stomilem, że on nie jest Grzymowiczem i nic nie może, jako radny i przewodniczący rady miasta. A tu zdjęcie z popychaczem? Uciekinier z rady miasta tera marszałek też zadowolony. Tak to Wasze ostatnie zdjęcia za darmo, tzn. za nasze!
Powinniście wszyscy się objąć, ,,bo wszystkie nieroby, to nasz rodzina” – chudy, uciekinier, niemota i tło

Polecane
Ogłoszenia