18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

73.5 mln euro wsparcia z UE. Na co Olsztyn przeznaczy te środki?

Olsztyn73.5 mln euro wsparcia z UE. Na co Olsztyn przeznaczy te środki?

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał ponad 73,5 mln euro na różnorodne projekty, które będą realizowane na terenie gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Olsztyna. Program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (FEWiM) kierunkuje wsparcie unijne za pomocą instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

reklama

Inwestycje, które zmienią oblicze regionu

Obszar MOF Olsztyna zrzeszający współpracujące z sobą gminy takie jak Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda stanie się beneficjentem znacznych środków przeznaczonych na rozwój terenów miejskich i podmiejskich. Ponad 235 tys. mieszkańców zyska dzięki temu dostęp do lepszej infrastruktury oraz usług społecznych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mają stanowić ważny element w strategii rozwoju tych obszarów. Marszałek województwa Marcin Kuchciński podkreślił, że obecne skupienie funduszy na gospodarczych ośrodkach, takich jak Olsztyn, Elbląg i Ełk jest odzwierciedleniem głównych celów strategii rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Wspomniana suma środków to część większej puli około 122 mln euro, która zostanie przeznaczona na realizację ważnych inwestycji takich jak ulica Nowobałtycka w Olsztynie, Olsztyńskie Planetarium oraz Centrum Dziedzictwa Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie.

reklama

Wcześniejsze inwestycje

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił sukcesy poprzednich inicjatyw i wymienił m.in. powstanie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz inwestycje w tzw. drogi trzeciorzędne. Teraz nacisk ma być położony na edukację, działania społeczne, transport zbiorowy, ekomobilność oraz rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej.

Kwota inwestycji została zagwarantowana w programie i będzie dostępna w konkursach zamkniętych dla wnioskodawców z obszaru MOF Olsztyna, co ułatwi realizację strategicznych projektów z zakresu infrastruktury transportowej, systemów wodno-kanalizacyjnych czy programów edukacyjnych i społecznych.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
obserwator
19 marca 2024 15:12

ja wiem na co Olsztyn przeznaczy te środki- na nagrody dla urzędasów

Paula Marka
17 marca 2024 08:47

Proponuje dark roomy, kluby dla lgbt, mefedron i inne środki dla skażonych przygłupow homosiow

Polecane