17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Sołtysi na Warmii i Mazurach świętują. Uroczyste Forum w hali Urania

OlsztynSołtysi na Warmii i Mazurach świętują. Uroczyste Forum w hali Urania

Niemal tysiąc włodarzy sołectw zebranych w hali Urania w Olsztynie świętowało obchody Dnia Sołtysa. Spotkanie, które odbyło się 20 marca w ramach Samorządowego Forum Sołtysów, było okazją do celebrowania i do złożenia podziękowań sołtysom za ich trud i zaangażowanie na rzecz lokalnych wspólnot.

reklama

Obchody Dnia Sołtysa

Podczas inauguracji wydarzenia Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, zwrócił uwagę na to, jak wiele osób pełni funkcję sołtysa w Polsce.

– Na Warmii i Mazurach mamy ich około 2,5 tysiąca – wskazał marszałek i podkreślił wagę pracy tych ludzi dla rozwoju obszarów wiejskich. Marszałek wyraził swoje uznanie i zapewnił o możliwości współpracy z samorządem województwa.

reklama

Nagrodzenie sołtysów i kół gospodyń wiejskich

Uczestnicy Forum mieli okazję wymienić się doświadczeniami i pogłębić swoje kompetencje. Niektórzy spośród nich otrzymali wyróżnienia za swoje działania – prawie 90 sołtysów zostało uhonorowanych. Wśród nich znalazła się Jadwiga Jagłowska z wsi Lisy, która wspomniała o znaczeniu pracy sołtysa w jednoczeniu wspólnot i promowaniu inicjatyw mających na celu ulepszenie życia wsi.

Samorządowe Forum Sołtysów nie pominęło również tematyki związanej z kształceniem sołtysów. Grażyna Jagłos-Dębska, wiceprezeska Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, podniosła kwestię potrzeby wsparcia merytorycznego dla sołtysów oraz zwróciła uwagę na problematykę prawomocności zebrań wiejskich.

Warto również podkreślić, że podczas uroczystości wyróżnienia otrzymały także aktywne Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z Dźwierzut, Elgnówka, Smykówka czy Warlit Wielkich. Wszystkie one przyczyniają się do ożywiania i promowania lokalnej kultury oraz turystyki.

reklama

Organizatorzy wydarzenia

Impreza, której zakończenie uświetnił występ zespołu Enej, zgromadziła licznych parlamentarzystów z regionu, wojewodę warmińsko-mazurskiego, zarząd województwa, a także samorządowców i przedstawicieli narodowych stowarzyszeń sołtysów. Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów 2024 były władze województwa warmińsko-mazurskiego, wspierane przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.

źródło: Urząd Marszałkowski, fot: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane