2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

W małej miejscowości na przystanku komunikacji publicznej powstało arcydzieło sztuki ulicznej

OlsztynW małej miejscowości na przystanku komunikacji publicznej powstało arcydzieło sztuki ulicznej

W niewielkim Ługwałdzie zlokalizowanym w gminie Dywity, na przystanku komunikacji publicznej, powstało arcydzieło sztuki ulicznej upamiętniające dwie ważne rocznice. Mural stworzony przez młodych artystów z Pałacu Młodzieży w Olsztynie łączy w sobie pop-art Andy’ego Warhola z historycznym portretem Mikołaja Kopernika, patrona roku 2023.

Rada sołecka Ługwałdu zdecydowała uczcić 660-lecie istnienia wsi i 550-lecie urodzin Kopernika w unikalny sposób — poprzez stworzenie specjalnego muralu. Wykonali go licealiści z Pałacu Młodzieży w Olsztynie pod nadzorem Dawida Gołębiowskiego, autora projektu. Pomysł na mural powstał półtora roku temu przy radzie sołeckiej” – powiedział olsztyn.com.pl sołtys Ługwałdu Mirosław Hycza.

Kopernik à la Andy Warhol

Wybór stylu nie był przypadkowy. Twórcy chcieli unikać banału i stworzyć coś, co odbiega od tradycyjnego wyobrażenia sztuki. Autor projektu zapytany o to, dlaczego Kopernik przypomina dzieła Andy’ego Warhola, odpowiedział, że chciał, by „nie było sztampowo”. Mural, który z pewnością przyciąga uwagę, jest ciepło przyjmowany przez mieszkańców, mimo że, jak informuje sołtys, nie jest jeszcze skończony.

Artystyczna przyszłość: nowe murale w planach

Młodzi artyści nie zamierzają spocząć na laurach. „Mamy w planach działać w przyszłym roku w Olsztynie i okolicach, mamy wielu chętnych. Będziemy malować tam, gdzie pozwolą nam władze, na przystankach, ścianach, może we wnętrzach” – mówił portalowi olsztyn.com.pl Gołębiowski. Ługwałdzki mural zapewne stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów odwiedzających ten region.

Związki Kopernika z Ługwałdem

Mikołaj Kopernik, który większość swojego życia spędził na Warmii, pozostawił niezapomniane znaki swojej obecności w miejscowości Ługwałd. Ta niewielka wieś, która została zniszczona w czasie wojen krzyżackich, otrzymała nowe życie za sprawą dwukrotnego kolonizowania przez olsztyńskiego kanonika w latach 1519-1520. W Ługwałdzie miłośnicy astronomii i historii mogą odwiedzić ulicę, która nosi imię astronoma. Warto przypomnieć, że pierwsza wzmianka o Ługwałdzie pochodzi z roku 1363, co oznacza, że różnica w czasie między pojawieniem się wsi w źródłach historycznych a narodzinami Kopernika wynosi zaledwie 110 lat.

źródło: olsztyn.com.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane