3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wśród laureatów Nagród Naukowych PAN

OlsztynNaukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wśród laureatów Nagród Naukowych PAN

W uroczystości organizowanej przez olsztyńsko-białostocki oddział Polskiej Akademii Nauk (PAN), troje naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) zostało uhonorowanych prestiżowymi nagrodami naukowymi. Wyróżnienia te przyznawane są za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki, mające znaczący wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy regionu oraz na skalę ogólnokrajową.

reklama

Prestiżowe wyróżnienia dla naukowców

Prof. Grzegorz Jasiński, zajmujący się historią na Wydziale Humanistycznym UWM, otrzymał nagrodę w kategorii nauk społecznych i humanistycznych. Wyróżnienie to jest wynikiem jego pracy nad trzema monografiami dotyczącymi historii Mazur i Warmii: „Na Mazurach w XIX i XX wieku. Prace historyczne”; „Luteranie na Mazurach i Warmii po 1945 roku” oraz „Mazury i Polacy. Relacje z podroży i opinie z przełomu XIX i XX wieku”. Prof. Jasiński w swoich badaniach skupia się na aspektach społecznych, kulturowych oraz religijnych, co przyczynia się do głębszego zrozumienia historii i tożsamości lokalnych społeczności.

W dziedzinie nauk biologicznych, rolniczych i medycznych wyróżniono prof. Andrzeja Grzybowskiego, kierownika Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM. Profesor Grzybowski został nagrodzony za opracowanie modeli algorytmów oceny ryzyka krótkowzroczności oraz za wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozowaniu retinopatii cukrzycowej. Jego prace badawcze mają ogromne znaczenie dla medycyny, oferując nowe możliwości w zakresie profilaktyki i leczenia chorób oczu.

reklama

Dr hab. inż. Roman Lewandowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce i pracownik naukowy na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM, otrzymał wyróżnienie za opracowanie dotyczące kontroli menedżerskiej w szpitalach publicznych. Jego badania koncentrują się na wpływie zarządzania na efektywność i jakość świadczonych usług medycznych, co ma kluczowe znaczenie dla poprawy funkcjonowania sektora zdrowia.

Wkład w rozwój nauki i społeczeństwa

Nagrody Naukowe Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku są świadectwem uznania dla naukowców za ich wkład w rozwój nauki i znaczący wpływ na społeczeństwo oraz gospodarkę regionu. Tegoroczni laureaci, dołączają do grona wybitnych osobowości, które w poprzednich latach zostali uhonorowani tymi prestiżowymi wyróżnieniami.

źródło: UWM, fot. UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia