10 C
Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024
reklama

Student UWM demaskuje tajemnice jonosfery bez wychodzenia w kosmos!

OlsztynStudent UWM demaskuje tajemnice jonosfery bez wychodzenia w kosmos!

Marek Czołpiński, student Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM), udowadnia, że pionierskie badania nad jonosferą można prowadzić z powierzchni naszej planety. Za swoją pracę inżynierską pt. „Analiza gęstości elektronów na wysokości orbity Swarm w kontekście sejsmicznych zaburzeń jonosferycznych” otrzymał II miejsce w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

reklama

Pasja i zaangażowanie

Obecnie Marek Czołpiński kontynuuje swoją edukację na poziomie magisterskim, studiując geodezję na Wydziale Geoinżynierii. Zdecydował się na kierunek geodezji połączony z technologiami informatycznymi. Uczestniczy również w projekcie badawczym Opus, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, pod kierunkiem prof. Pawła Wielgosza. Projekt, noszący nazwę GLOSID-S, skupia się na badaniu wpływu zjawisk sejsmicznych na jonosferę. Jego głównym celem jest rozwój metod i narzędzi do obserwacji globalnych zmian tektonicznych za pomocą analizy gęstości elektronów w jonosferze.

Inspiracja i odkrycia

Inspiracją dla tematu pracy inżynierskiej Czołpińskiego były wskazówki promotora, dr hab. inż. Wojciecha Jarmołowskiego, prof. UWM, który zwrócił uwagę na niedostatecznie zbadany wpływ trzęsień ziemi na jonosferę. Satelity europejskiej agencji kosmicznej ESA, wchodzące w skład konstelacji Swarm, okazały się kluczowym narzędziem w jego badaniach. Analiza danych z tych satelitów pozwoliła na nowe spojrzenie na zjawiska zachodzące w jonosferze w zależności od aktywności sejsmicznej Ziemi.

reklama

Nagroda i przyszłość

Obrona pracy inżynierskiej, która spotkała się z uznaniem, a następnie zdobycie nagrody w konkursie, było dla Czołpińskiego dużym zaskoczeniem i potwierdzeniem wartości jego badań. Prof. Jarmołowski, dowiedziawszy się o sukcesie studenta podczas pobytu naukowego w Atenach, wyraził swoje duże zadowolenie i docenił zaangażowanie Marka, który jest również przewodniczącym Koła Naukowego Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej „GeoSiN”.

Konkurencja i perspektywy

W konkursie, do którego zgłoszono 23 prace inżynierskie z czołowych polskich uczelni, Marek Czołpiński wykazał się wyjątkową innowacyjnością i naukową dociekliwością. Teraz, przygotowując się do obrony pracy magisterskiej, zastanawia się nad dalszą ścieżką kariery, którą bez wątpienia będą kształtować jego pasja do odkrywania tajemnic Ziemi i przestrzeni kosmicznej oraz nieustająca chęć poszerzania wiedzy w dziedzinie geodezji i kartografii.

źródło: UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia