3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Doktorantka UWM przygotowuje mikroglony do pozaziemskich upraw

OlsztynDoktorantka UWM przygotowuje mikroglony do pozaziemskich upraw

Rozwijająca się technologia i poszukiwanie nowych metod uprawy roślin w obliczu zmian klimatycznych i rosnącej degradacji gleb stawia przed naukowcami nowe wyzwania. Jedną z osób, które podejmują te wyzwania, jest mgr inż. Izabela Świca, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM), która w swojej pracy badawczej skupia się na wykorzystaniu mikroglonów. Interesujące jest, że jej badania nie ograniczają się wyłącznie do naszej planety. Świca bada potencjał mikroglonów w kontekście przyszłych misji kosmicznych, w tym eksploracji Księżyca i Marsa.

reklama

Zrównoważona produkcja biomasy

Izabela Świca podczas studiów odkryła swoje zainteresowanie mikroglonami i postanowiła poświęcić im swoją pracę doktorską. Jej badania koncentrują się na uprawie mikroglonów z wykorzystaniem odpadów jako pożywki, co może odbywać się przy równoczesnej kultywacji grzybów. Dzięki temu mikroglony mogą wykorzystywać ditlenek węgla produkowany przez grzyby, co czyni proces produkcji biomasy mikroglonowej bardziej zrównoważonym i ekonomicznym. Biomasa ta ma szerokie zastosowanie, od produkcji paliw trzeciej generacji, przez pasze dla zwierząt, suplementy diety, aż po alternatywę dla nawozów sztucznych. Świca szczególnie interesuje się wykorzystaniem mikroglonów do rekultywacji zdegradowanych terenów, co ma kluczowe znaczenie w obliczu rosnącej ilości jałowych i pustynnych obszarów na Ziemi.

Kosmiczne rolnictwo

Jednak to, co wyróżnia prace Świcy, to jej zainteresowanie wykorzystaniem mikroglonów w warunkach pozaziemskich. Rozwój sektora kosmicznego, plany NASA dotyczące bazy na Księżycu i eksploracji Marsa, stawiają przed naukowcami zadanie zapewnienia przyszłym kolonizatorom dostępu do pożywienia. Świca w swoich badaniach wykorzystuje symulanty regolitów księżycowych i marsjańskich, aby badać możliwości wykorzystania biomasy mikroglonowej jako źródła pożywienia w przestrzeni kosmicznej. Jej praca może przyczynić się do rozwoju metod upraw roślinnych na obcych planetach, co jest kluczowe dla długoterminowych misji kosmicznych.

reklama

Staż w Wageningen i zainteresowania kosmiczne

Dzięki dofinansowaniu z programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości, Izabela Świca miała możliwość odbycia stażu na prestiżowym uniwersytecie w Wageningen w Holandii. Tam skupiała się na badaniu wpływu dodatku biomasy mikroglonów na wzrost sałaty uprawianej na symulantach regolitów księżycowych. Udział w warsztatach i szkole letniej “Food for Moon and Mars” pozwolił jej na wymianę doświadczeń z innymi naukowcami zajmującymi się rolnictwem kosmicznym. Świca podkreśla jednak, że pomimo fascynacji kosmosem, nie zapomina o obecnych wyzwaniach związanych z ochroną środowiska na Ziemi.

Izabela Świca od dzieciństwa interesowała się kosmosem, a dzięki swoim naukowym mentorom, takim jak prof. Mirosław Krzemieniewski, mogła połączyć swoje pasje z karierą naukową.

źródło: UWM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia