28 C
Olsztyn
sobota, 7 września, 2024
reklama

Profesor Grzybowski z UWM w elitarnym klubie lekarzy okulistów

OlsztynProfesor Grzybowski z UWM w elitarnym klubie lekarzy okulistów

Drugi czwartek października to Światowy Dzień Wzroku. To świetna okazja, by poinformować, że prof. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim, został wyróżniony przez środowisko lekarskie za swój wkład w rozwój światowej okulistyki.

reklama


Profesor Andrzej Grzybowski w połowie września został członkiem Międzynarodowego Klubu Implantologii Wewnątrzgałkowej (International Intra-Ocular Implant Club). Implantologia wewnątrzgałkowa to część okulistyki zajmująca się wszczepianiem do oka sztucznych soczewek w miejsce naturalnych. Jest to szczególnie częste w przypadku usuwania zaćmy, ale mogą też być inne implanty. Duża część społeczeństwa w wieku powyżej 65 roku życia ma zaćmę, więc wiele osób będzie z tego powodu operowanych. Implantologia wewnątrzgałkowa to dziedzina okulistyki dotyczącą niemal wszystkich ludzi, a przez to ważna. Od tego, jaka jest jakość implantu i operacji, zależy jakość widzenia, czyli życia.

– Jestem bardzo zadowolony z tego, że zostałem powołany do tego klubu. To organizacja elitarna, ogólnoświatowa, zrzesza ok. 50 członków. Oprócz mnie należy do niego jeszcze jeden Polak – prof. Wojciech Omulecki, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, były prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Do klubu jest się zapraszanym. Poza tym musi być jeszcze członek wprowadzający. Ale zaproszenie to jeszcze nie wszystko. Członkowie klubu głosują nad kandydatem, więc nie każdy takie zaproszenie otrzymuje – mówi prof. Andrzej Grzybowski.

reklama

Międzynarodowy Klub Implantologii Wewnątrzgałkowej to organizacja powstała w 1966 r. Zrzesza ona chirurgów okulistyki. Działa jako klub, bo specjalistów, którzy do niego należą, jest zbyt mało, aby powoływać towarzystwo. Jego celem jest wymiana informacji na tematy naukowe, ale równie ważne – dzielenie się doświadczeniami z praktyki chirurgicznej. Wszyscy jego członkowie mają pod tym względem bardzo bogate doświadczenie. Prof. Grzybowski, np. przeprowadził już ok. 30 tys. operacji usuwania zaćmy.

– Chirurgia, a szczególnie chirurgia okulistyczna, to sztuka. Sztuka dlatego, że ta sama metoda w różnych rękach daje różne wyniki. Dlatego tak bardzo ważna jest wymiana doświadczeń praktycznych – wyjaśnia prof. Grzybowski.

Prof. Andrzej Grzybowski jest kierownikiem Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM w Olsztynie. W 2021 r. otrzymał prestiżową nagrodę “Founders’ Award” Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo. Prof. Grzybowski jest także jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2 proc. najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda. Według ubiegłorocznego rankingu Expertscape Worldwide, został sklasyfikowany na pierwszym miejscu na świecie w zakresie leczenia zaćmy i na pierwszym miejscu na świecie w zakresie operacji zaćmy. Bierze udział w przygotowywaniu standardów leczenia krótkowzroczności dla Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego. Niedawno wydawnictwo Springer wydało książkę pod red. prof. Grzybowskiego pt. „Artificial Intelligence in Ophthalmology” (Sztuczna inteligencja w okulistyce). W maju br. prezydent Polski przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej. Prof. Grzybowski jest także uznanym historykiem medycyny, a w szczególności okulistyki. Ma na tym polu także publikacje w naukowych czasopismach, a nawet międzynarodowe nagrody. Za zasługi w krzewieniu pamięci historycznej Wielkopolska Izba Lekarska w 2021 r. przyznała mu nagrodę.

reklama

źródło: UMW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane