7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Olsztyn stawia na elektryczną komunikację miejską

OlsztynOlsztyn stawia na elektryczną komunikację miejską

Olsztyn intensyfikuje swoje działania na rzecz ekologicznego transportu. Urząd Miasta stara się o pozyskanie znacznych środków finansowych, które pozwolą na krok w kierunku zrównoważonego rozwoju komunikacji miejskiej.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że magistrat zamierza pozyskać około 200 milionów złotych dofinansowania na rozwój ekotransportu. Urzędnicy skierowali już wniosek o środki z programu Polska Wschodnia. Zdaniem prezydenta Grzymowicza wniosek będzie rozpatrywany w trybie pozakonkursowym. „Zabiegamy o dofinansowanie o wartości około 200 milionów złotych, dodatkowo zakładamy, że około 90 milionów dołożymy z własnej kasy”, powiedział prezydent.

Plany obejmują zakup 20 nowych autobusów elektrycznych oraz stworzenie infrastruktury niezbędnej do ich eksploatacji, w tym stacji ładowania na pętlach i przystankach autobusowych. W ramach rozbudowanego projektu zatytułowanego „Poprawa Mobilności Miejskiej – Ekotransport w Olsztynie” przewidziano również zakup 6 nowych tramwajów oraz przebudowę dojść pieszych do przystanków. W planach jest także nasadzenie zieleni wokół nich.

reklama

Projekt zakłada również mniejsze inwestycje jak postawienie na przystankach biletomatów, tablic informacyjnych i kamer oraz wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w routery 5G. Inwestycje te nie są pierwszym krokiem miasta w kierunku poprawy jakości transportu publicznego. W ubiegłym roku zakończono projekt budowy II linii tramwajowej, która doprowadziła do powstania ponad 6 kilometrów nowej trasy tramwajowej wraz z infrastrukturą przystankową. Prezydent Grzymowicz podkreśla zaangażowanie władz miejskich w projekt, który ma przynieść większy komfort podróżowania komunikacją miejską oraz wpłynąć na stan środowiska naturalnego w regionie.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
777
3 lutego 2024 20:28

w Gdańsku elektryki nie sprawdziły się.

Daniel Craig
4 lutego 2024 08:15

Co oni nie zrobią czego nie wybudują a jakoś nie potrafią ziemi równo ułożyć znaków i sygnalizacji pionowo postawić linie wymalować Olsztyn to bylejakosc

Polecane
Ogłoszenia