18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Lidzbark Warmiński ponownie wybrał elektryczne autobusy. Kolejne „elektryki” zasilą bezpłatną komunikację miejską

Lidzbark WarmińskiLidzbark Warmiński ponownie wybrał elektryczne autobusy. Kolejne „elektryki” zasilą bezpłatną komunikację miejską

Nieco ponad rok temu Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna dla pasażerów oraz obsługiwana przez dwa elektryczne autobusy Yutong. Samorząd idzie jednak o krok dalej, rozwijając zeroemisyjny tabor o kolejne „elektryki” tej marki. Umowę na ich dostawę podpisali burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski oraz dyrektor sprzedaży Busnex Poland, Emil Dmochowski.

reklama

– Lidzbark Warmiński konsekwentnie buduje pozycję lokalnego lidera w zakresie zielonego transportu. Na Warmii i Mazurach, gdzie kolejne samorządy stawiają na elektromobilność, takie działania są szczególnie widoczne. Cztery autobusy elektryczne Yutong utworzą w pełni zeroemisyjną komunikację publiczną. Bezpłatnie skorzystają z niej mieszkańcy oraz turyści odwiedzający uzdrowisko, którym już niebawem oficjalnie stanie się Lidzbark Warmiński – podsumował Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland.

Dawna stolica Warmii, zwana także polską Wenecją, co roku przyciąga tłumy turystów. Lidzbark Warmiński ubiega się również o status uzdrowiska. W te działania doskonale wpisuje się bezpłatna dla mieszkańców i turystów komunikacja miejska, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy. Inwestując w pierwsze „elektryki”, samorząd zawarł umowę z firmą Veolia na dostawę energii do ich ładowania pochodzącej z OZE.

reklama

– W Lidzbarku Warmińskim stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dwa pierwsze autobusy zdały egzamin, a mieszkańcy ciepło je przyjęli. Nie emitują spalin, ładowane są dzięki energii słonecznej, więc nie zanieczyszczają środowiska. To ważne w naszym mieście, w którym w przyszłości w uzdrowisku leczone będą między innymi choroby płuc. Podpisaliśmy umowę na dostarczenie kolejnych dwóch autobusów i wtedy komunikacja w naszym mieście będzie oparta już w 100% na „elektrykach” – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

Lidzbark Warmiński ponownie wybrał elektryczne autobusy. Kolejne „elektryki” zasilą bezpłatną komunikację miejską komunikacja miejska Lidzbark Warmiński, Wiadomości

Komunikację miejską w Lidzbarku Warmińskim zasilą dwa elektryczne autobusy Yutong E9. Ten model to niemal 9-metrowy pojazd o niskopodłogowej konstrukcji. Na jednym ładowaniu może osiągnąć ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup „elektryków”, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Samorząd idzie również w kierunku smart-city, planując supernowoczesne przystanki autobusowe. Poza funkcją komunikacyjną, mogą być one także: punktem dostaw i odbiorów, bankomatem, foodomatem, punktem informacji turystycznej, miejscem ładowania pojazdów elektrycznych i lokalnym darmowym hotspotem.

– W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Chcemy się rozwijać gospodarczo, ale w naszym regionie troska o środowisko naturalne zawsze była priorytetem. Staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a zachowaniem walorów przyrodniczych. Cieszę się, że z takich rozwiązań korzystają także samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

reklama

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane