Jeden z najnowocześniejszych niegdyś budynków w Olsztynie właśnie przestaje istnieć. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Deweloper stawia na mieszkania i usługi.
Najnowocześniejszy biurowiec
Swego czasu budynek dawnej Telekomunikacji Polskiej był jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów biurowych w Olsztynie.
Zaprojektował go olsztyński architekt Stanisław Sosaka, odpowiedzialny za wygląd wielu znanych obiektów stolicy regionu, między innymi Zatorzanki czy Europa Center. Choć nie wszystkie jego projekty znalazły uznanie w oczach mieszkańców, z pewnością były charakterystyczne.
Podobnie wygląda sprawa z budynkiem TP SA – za jego architekturą pewnie niewiele osób zatęskni, ale przez wiele lat był to stały element lokalnego krajobrazu.
Zaczęła się rozbiórka
Prace rozbiórkowe już się rozpoczęły. Na pierwszy ogień poszło zdejmowanie elewacji.
Jak powiedział „Gazecie Wyborczej” szef ekipy budowlanej, która odpowiada za wyburzenie obiektu, najtrudniejsza część pracy jeszcze przed nimi. Chodzi o rozbiórkę piwnic oraz znajdującego się tam schronu, a także ściany budynku najbliższej alei Piłsudskiego. Tutaj budowlańcy będą musieli być bardzo ostrożni, ponieważ tuż obok znajduje się przystanek autobusowy.
Arbet wykorzystał budynek do cna
W 2021 roku budynek dawnej Telekomunikacji oraz działkę kupiła firma Arbet. Wyburzenie obiektu było z góry zaplanowane, ponieważ jego remont się nie opłacał, a znalezienie chętnych do jego wynajęcia byłoby bardzo trudne ze względu na jego wielkość – najemcy rzadko są zainteresowani aż tak dużymi budynkami.
Sytuacja zmieniła się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Właściciel przeznaczył wówczas obiekt na potrzeby osób uciekających z ogarniętego wojną kraju i stworzył w nim tymczasowy ośrodek dla uchodźców. Deweloper z pracownikami sami zajęli się przystosowaniem budynku tak, aby można było w nim zamieszkać.
Będą mieszkania i usługi
Teraz jednak przyszedł już czas na rozbiórkę biurowca dawnej Telekomunikacji Polskiej.
Deweloper chce tu postawić obiekt mieszkalno-usługowy. Niebawem Arbet ma złożyć w olsztyńskim magistracie dokumenty w sprawie uzyskania warunków zabudowy.
– Bardzo zależy nam na wyglądzie budynku, bo znajduje się on w wyjątkowym miejscu, przy głównych ulicach Olsztyna – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezes firmy Arbet Andrzej Bogusz.
Arbet liczy, że nabywców mieszkań przyciągną linia tramwajowa i zlokalizowane niedaleko park Kusocińskiego i hala Urania, której otwarcie jest zapowiadane na połowę grudnia.
Trwają prace nad koncepcją
Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak będzie wyglądał budynek. Deweloper rozważa różne możliwości. Na parterze najprawdopodobniej powstaną lokale usługowe, jak na przykład kawiarnie czy restauracje. Trwają rozważania, co z pierwszym piętrem, czy ono również będzie miało charakter usługowy. Całkiem możliwe, że w jednej z brył obiektu zostanie zlokalizowany hotel.
Ważnym aspektem projektu jest jego wielofunkcyjność.
– Zależy nam, żeby to miejsce żyło także po godzinie 16 – podkreśla prezes Andrzej Bogusz.
Koncepcja zakłada, że cały obiekt będzie złożony z kilku brył, z których najwyższa nie powinna sięgać wyżej niż 10. pięter.
Jeśli formalności uda się załatwić sprawnie, budowa mogłaby się rozpocząć już jesienią przyszłego roku. Dzięki fantastycznej lokalizacji – u zbiegu ulicy Dworcowej i alei Piłsudskiego – budynek ma duże szanse na stanie się swoistą wizytówką Olsztyna.
źródło: Gazeta Wyborcza
Kolejny przykład skrajnej olsztyńskiej niekompetencji marnotrawstwa i niszczenia kolejnego obiektu który mógł służyć . Uzasadnienie tej kuriozalnej decyzji to już czysta fantazja. Ta reklamowana wizytówka Olsztyna będzie przykładem jak niszczyć dorobek Polaków.
niszczą ładne obiekty a stawiają jakieś straszydła z betonu jak tego centaurusa, nowoczesne myslenie grzyba