7 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Olsztynianie sprzątają Park Kusocińskiego

OlsztynOlsztynianie sprzątają Park Kusocińskiego

W niedzielę 20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, pięć fantastycznych dziewczyn zamierza posprzątać Park Kusocińskiego w Olsztynie i zaprasza do udziału wszystkich chętnych.

reklama

Na swoim profilu na Facebooku Klaudia, Marta, Weronika, Magdalena i Agata napisały, że spotykają się o godzinie 10:00 przy wejściu do parku przy Teatrze Lalek. Akcja potrwa dwie godziny, każdy chętny jest mile widziany i będzie miał zapewnione worki na śmieci i rękawiczki.

Miasto śmieci

O tym, że w Olsztynie jest brudno, wiedzą wszyscy mieszkańcy. Temat od wielu lat jest regularnie podnoszony i nic się nie zmienia.

reklama

Teraz, po okresie zimowym, wygląda to szczególnie ponuro. Wszędzie walają się śmieci: na chodnikach, w parkach, na placach zabaw i pasach zieleni, odpadki wysypują się z koszy na śmieci i leżą na trawnikach.

Kto za to odpowiada?

Michał Koronowski z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie tłumaczy, że nie zakończyła się jeszcze „Akcja Zima”, a dopiero po niej będzie możliwe tzw. mechaniczne oczyszczanie dróg, ponieważ polega ono nie tylko na usuwaniu zanieczyszczeń, ale i piasku, którym w okresie zimowym są posypywane jezdnie i chodniki.

Czy to znaczy, że miasto nie sprząta w ogóle?

Michał Koronowski tłumaczy, że usuwanie śmieci jest uzależnione od ich rodzaju i lokalizacji. Rozpoczęcie prac związanych z oczyszczaniem pasa drogowego zaplanowano na marzec, regularnie sprzątane są parki i opróżniane kosze na śmieci, przy czym częstotliwość zależy od stopnia natężenia ruchu w danym miejscu. Gdy Olsztyn odwiedzają turyści, miasto sprzątane jest częściej.

reklama

Trzeba także zaznaczyć, że każdy mieszkaniec ma możliwość zgłoszenia ZDZiT miejsca, które wymaga posprzątania, drogowcy mają obowiązek zareagować i usunąć śmieci.

Ile to kosztuje?

W 2022 roku na wszystkie działania związane z oczyszczaniem miasta zaplanowano 7,3 miliona złotych. Wydaje się to dużo, ale warto wziąć pod uwagę, że w tej kwocie zawiera się nie tylko usuwanie nieczystości i odpadów, ale też wynajem i utrzymanie toalet przenośnych i stacjonarnych, usuwanie padłych zwierząt czy interwencyjne usuwanie zanieczyszczeń zagrażających bezpieczeństwu lub po wypadkach komunikacyjnych.

Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

W kwestii sprzątania nie ma się co oglądać na innych.

Pięć Olsztynianek zaprasza 20 marca do Parku Kusocińskiego i liczy na Wasze wsparcie. Link do wydarzenia: facebook.com/events/1306760513160315

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
14 marca 2022 11:38

Do czego to doszło… Ludzie sami muszą sprzątać, bo miasto sobie nie radzi. Stolica województwa… Ważne, że będą wagoniki.

Detroit
14 marca 2022 12:01

Rachunek wystawić dla włodarza tego miasta. Taki syf nie tylko w parku ale też na osiedlach, a tam panują królowie ze spółdzielni.

Polecane
Ogłoszenia