fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nie tylko budynki. Olsztyn do rewitalizacji

OlsztynNie tylko budynki. Olsztyn do rewitalizacji

To o niej dyskutowali miejscy specjaliści i przedstawiciele olsztyńskich organizacji. Jeszcze w listopadzie zaprezentowane zostaną pierwsze efekty ich prac.

reklama

Działania związane z przygotowaniem programu rewitalizacji poprzedziło spotkanie z olsztynianami i przedstawienie wyników badań przedsiębiorców oraz mieszkańców na temat rewitalizacji miasta.

Następnie około trzydziestoosobowy zespół spotykał się w zabytkowych koszarach Funka. Podczas tych posiedzeń ustalano ramy działań i kierunki, w których powinny być realizowane prace. Ten etap zakończył się przygotowaniem analizy SWOT, czyli określeniem mocnych i słabych stron miasta, szans oraz zagrożeń.

reklama

Mamy nadzieję, że w nowym programie rewitalizacji uda się zintegrować działania skierowane do lokalnej społeczności, w tym osób wykluczonych, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej z tymi na rzecz najbardziej zdegradowanych elementów infrastruktury miejskiej – mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta. – Działania te odbywać się będą na wyznaczonym obszarze miasta, który, zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury i Rozwoju, nie może obejmować więcej niż 20 proc. powierzchni miasta oraz 30 proc. liczby mieszkańców. Obszar rewitalizacji musi zawierać także potencjał rozwojowy, który umożliwi wyeliminowanie występujących na nim sytuacji kryzysowych i sprawi, że zachodzące tu procesy będą oddziaływać również na pozostałe części miasta.

Jak podkreślają miejscy urzędnicy, rewitalizacja ma mieć przede wszystkim charakter społeczny. W jej centrum będą osoby, które z różnych przyczyn są wykluczone, np. dłuższy czas są bezrobotne, mieszkają w nie najlepszych warunkach. Odnawianie budynków też będzie brane pod uwagę.

reklama

Efekty prac zespołu zostaną zaprezentowane olsztynianom podczas konsultacji społecznych, które odbędą się w poniedziałek, 9 listopada, o godz. 17 w Tartaku Raphaelsohnów. Ich postęp można też śledzić na bieżąco w Internecie.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia