23 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Miasto podpisało umowę na dostawę energii elektrycznej na potrzeby tramwajów

OlsztynMiasto podpisało umowę na dostawę energii elektrycznej na potrzeby tramwajów

Coraz bliżej do uruchomienia nowej linii tramwajowej. Miasto podpisało właśnie umowę na dostarczanie energii elektrycznej.

reklama

Nie jest tajemnicą, że tramwaje nie pojadą bez prądu. Olsztyński magistrat złożył odpowiedni wniosek i jest już po podpisaniu umowy na dostarczanie energii elektrycznej, niezbędnej do uruchomienia nowej infrastruktury tramwajowej.

Niedługo trakcją popłynie prąd

– Podpisaliśmy już umowę na dostawę energii zasilającej nową linię. Oznacza to, że wkrótce będzie można rozpocząć rozruch urządzeń zasilających trakcję – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Najprawdopodobniej już w środę prąd dotrze do stacji zasilających. Urządzenia potrzebują około pięciu, siedmiu dni na to, aby się „rozgrzać”, więc będzie można z nich skorzystać już w przyszłym tygodniu. Wtedy (lub w kolejnym tygodniu) powinny się zacząć jazdy testowe.

Wykonawca robót wykorzysta do tego tramwaje Solarisa i Durmazlara, które zostaną mu wypożyczone w tym celu przez MPK.

Jazdy testowe

Wykonawca będzie musiał sprawdzić stan torowisk i infrastruktury. To kolejna weryfikacja, tym razem praktyczna, takich rzeczy, jak między innymi to, czy pojazdy nie obcierają o krawędzie peronów, krawężniki, czy nie zahaczają o inne elementy torowisk i ich otoczenia i tym podobne kwestie techniczne.

reklama

Dopiero wtedy linia będzie mogła zostać dopuszczona do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich.

Uruchomienie nowej linii tramwajowej zaplanowano na 1 stycznia 2024 roku i wszystko wskazuje na to, że nie będzie żadnych opóźnień w tym zakresie.

To nie koniec prac

Nowe tramwaje pojadą 1 stycznia, ale prace w otoczeniu torowisk nadal będą prowadzone. Trzeba będzie dokończyć roboty brukarskie i te w okolicy linii tramwajowych. Na przyszły rok zaplanowano także realizację dodatkowych prac drogowych.

Linia tramwajowa na Pieczewo jest jednym z największych projektów, realizowanych przez Olsztyn w ostatnich latach.

W ostatnim czasie prace zdecydowanie przyspieszyły. Jest to związane z pieniędzmi: miasto uzyskało na tę inwestycję dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Tak zwane roboty kwalifikowane muszą zostać zakończone i rozliczone do końca bieżącego roku, inaczej pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dlatego władze ratusza uważnie śledzą postępy prac związanych z budową około 6 kilometrów torowisk i estakady nad skrzyżowaniem ulic Synów Pułku i Krasickiego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
hahaha
9 listopada 2023 13:04

Czyli torowisko gotowe a tramwaj będzie jeździć po placu budowy. Wszystko wokół rozgrzebane. Według miasta i wykonawcy terminy zostały dotrzymane. Czy wy nas macie za idiotów? TAK, TAK

Art
10 listopada 2023 10:18

Prace pszyśpieszyły?! 😂. Jak oni więcej nie robią jak robią. Jeden udaje że kopie a czterch stoi i patrzy. Albo siedzą i w telefony patrzą.

Polecane