6 C
Olsztyn
sobota, 16 listopada, 2024
reklama

Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty

SzczytnoMiliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty

Lotnisko w Szymanach może stać się kluczowym punktem w międzynarodowej dystrybucji produktów rolno-spożywczych. Właśnie podpisało memorandum z konglomeratem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W środę 20 września operator Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach, Warmia i Mazury Sp. z o.o., podpisał memorandum o współpracy i partnerstwie z LuLu Group International – międzynarodowym gigantem z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zarządzającym siecią hipermarketów i firm prowadzących handel detaliczny.
Jak zaznaczył przewodniczący rady nadzorczej i właściciel LuLu Group, Yusuff Ali M.A., lotnisko w Szymanach w operacjach europejskich konglomeratu odgrywa rolę kluczową z uwagi na strategiczne położenie w Europie Środkowej.

Miliarder wylądował w Szymanach prywatnym odrzutowcem. Poznaliśmy cel jego wizyty lotnisko Szczytno, Wiadomości, zShowcase
fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

W wydarzeniu wzięli udział także ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce Mohamed al. Harbi i ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Jakub Sławek.

Współpraca z Azją trwa od ponad roku

Dzięki wsparciu polskiej ambasady w Abu Zabi i Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, współpraca lotniska z azjatycką firmą trwa już ponad rok.

– Wymiana handlowa oraz promocja produktów polskich producentów na międzynarodowym rynku odbywa się w ramach projektu Special Trade Zone, będącego częścią Olsztyn-Mazury Food Cluster – autorskiej inicjatywy zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Oba projekty mają na celu stworzenie wyjątkowych warunków dla dystrybutorów i eksporterów w branży spożywczej – powiedział „Gazecie Wyborczej” rzecznik prasowy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Dariusz Naworski.

Współpracą objęte są takie polskie firmy jak na przykład Indykpol, Mlekpol czy Piątnica.

– Wysyłane produkty obejmują owoce (na przykład borówki), wyroby mięsne, nabiał oraz różnorodne dodatki spożywcze – powiedział Naworski, zaznaczając, że w zeszłym roku łączny wolumen odprawianych i wysyłanych z Szyman towarów przekroczył 200 ton.

Zacieśnienie współpracy

Podpisane w środę memorandum ma jeszcze bardziej zacieśnić dotychczasową współpracę.

– LuLu Group ma już swoje magazyny w różnych częściach Europy, choćby w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy we Włoszech, teraz chce mieć swój punkt także w Polsce. To właśnie do wspomnianych europejskich magazynów trafiały dotychczas polskie produkty, i dopiero stamtąd leciały do supermarketów LuLu Group na Bliskim Wschodzie. Teraz centrum operacji będzie także u nas, na lotnisku Olsztyn-Mazury – zaznaczył właściciel portu, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

– Ktoś kiedyś powiedział, że dwa kilometry autostrady prowadzą donikąd, ale dwa kilometry pasa startowego otwierają okno na świat. Dzisiaj, goszcząc u nas przedstawicieli ZEA, widzimy, że to prawda – dodał.

Obie strony są zadowolone z współpracy

Yusuff Ali M.A. podkreślił, że lotnisko w Szymanach, z uwagi na swoje strategiczne położenie, odgrywa kluczową rolę w europejskich operacjach LuLu Group.

– Szacujemy, że z każdym rokiem nasz eksport z tego lotniska będzie stopniowo wzrastać – powiedział. – Ta inwestycja zapewni nam ciągłość dostaw świetnej jakości produktów i pozwoli uniknąć fluktuacji cen.

Budowę bazy przeprowadzi jego firma, ma to zająć od sześciu do ośmiu miesięcy.

Równie entuzjastycznie wypowiedział się prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Wiktor Wójcik.

– Współpraca z Lulu Group potwierdza rosnące znaczenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury jako kluczowego punktu w międzynarodowej dystrybucji towarów rolno-spożywczych. Wybór naszego lotniska nie jest przypadkowy – województwo warmińsko-mazurskie to region rolniczy i w dużym stopniu jest to rolnictwo ekologiczne i bio. Inicjatywy takie jak Special Trade Zone oraz Olsztyn-Mazury Food Cluster powstały z myślą o wykorzystaniu tego potencjału i wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą – powiedział Wiktor Wójcik.

Szymany chcą rozwijać cargo

Obecnie infrastruktura magazynowa lotniska w Szymanach pozwala na przechowywanie żywności na powierzchni około 2 tysięcy m. kw. Plany na przyszły rok zakładają jej zwiększenie do 5 tysięcy m. kw., co jednoznacznie wskazuje na to, że lotnisko chce rozwijać usługi cargo.

LuLu Group jest jedną z największych sieci detalicznych w Azji, a na Bliskim Wschodzie największą. Posiada 238 placówek w państwach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) i poza jej granicami. Zatrudnia 65 tysięcy osób, a jej roczny przychód wynosi 8 miliardów dolarów.

źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
24 września 2023 11:25

Krzychu o Drapiensky przyleciał?

MP7
22 września 2023 17:26

A może, przy okazji, ma też to coś wspólnego z inwestycją w Nasz klub piłkarski? 😏

Polecane