Port lotniczy w Szymanach od kilku lat stara się rozwijać i powiększać siatkę połączeń. Jest to jednak trudne ze względu na niewielkie zaludnienie w regionie. Loty koncentrują się głównie w sezonie letnim. W ostatnim czasie pojawiają się pomysły, aby rozwijać sektor towarowy.
Problemem jest lokalizacja lotniska
Problem stanowi lokalizacja lotniska, jest ono bowiem zbudowane w oparciu o dawny, wojskowy pas startowy. Jest on oddalony od domów, co stanowi problem. Dodatkowym utrudnieniem jest sam dojazd do lotniska z Olsztyna, bowiem droga posiada liczne zakręty. Utrudnienie w dotarciu stanowi również rozkład jazdy pociągów, który nie zawsze jest dostosowany pod godziny lotów. Planowana jest budowa obwodnicy Szczytna oraz rozbudowa drogi DK53, która ma ułatwić dotarcie do lotniska.
Głosy niezadowolenia
Coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o tym, aby pieniądze które są przeznaczanie na funkcjonowanie lotniska przeznaczyć na inne inwestycje na przykład na rozwój kolei, z której korzysta więcej mieszkańców regionu. Utrzymanie lotnisk kosztuje samorząd prawie 20 milionów złotych rocznie.
Władze spółki Warmia i Mazury chcą jednak rozwijać lotnisko i wprowadziły między innymi w Szymanach ofertę dla lotów ViP, general aviation oraz dla sektora cargo.
Rozwój cargo
Rozwój cargo ma być szansą dla rozwoju lotniska, a przewóz towarów w połączeniu z rozbudową sieci drogowej ma stać się ważnym elementem mającym wpływ na przyszłość lotniska w Szymanach.
Rozwojowi sektora cargo poświęcone były warsztaty, które były prowadzone na początku stycznia. Współorganizatorem wydarzenia była firma Welcome Airport Services, która jest największym agentem tej branży pod względem liczby obsługiwanych przewoźników.
W spotkaniu udział wzięli między innymi przedstawiciele firm spedycyjnych, linii lotniczych działających w obszarze cargo, a także regionalni przedsiębiorcy i producenci. W czasie trwania warsztatów zaprezentowano dostępną ofertę cargo lotniska jak również przedstawiono plany dalszego rozwoju tego sektora w oparciu o globalną sieć sprzedażową Welcome Cargo.
Jak powiedział Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. „Bardzo ważnym dla nas aspektem warsztatów było uwzględnienie i zaproszenie lokalnych przedsiębiorców i producentów. Oferta cargo w Szymanach kierowana jest przede wszystkim do nich i mamy nadzieję, że skorzystają oni z możliwości rozwoju swoich firm w oparciu o szybki i bezpieczny transport towarów drogą lotniczą”.
W sąsiedztwie lotniska ma powstać strefa ekonomiczna, na którą zostało przeznaczonych w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych 60 milionów złotych.
źródło: Gazeta Wyborcza