-0 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Mija 7 lat od otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury. Co się zmieniło przez te lata?

OlsztynMija 7 lat od otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury. Co się...

W piątek (20.01.2023) minęło 7 lat od otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach. Znaczenie portu lotniczego od 2016 roku wzrosło. Lotnisko stało się kluczowym elementem infrastruktury transportowej północno-wschodniej kraju. Dzięki niemu zwiększyła się mobilność mieszkańców, wzrósł ruch turystyczny w regionie, jak również wpłynęło to na lokalnych przedsiębiorców i producentów, którzy oferują kompleksowe usługi dla biznesu oraz cargo.

Pierwszy lot z Szyman

W styczniu 2016 roku odbył się pierwszy lot z lotniska do Berlina. Od tego czasu do dzisiaj z lotniska w Szymanach skorzystało ponad 650 tysięcy pasażerów. Jednak wzrost ten został zahamowany w czasie z globalną pandemią koronawirusa, których skutki są odczuwalne do dziś.

Zeszłoroczne statystyki lotniska

W 2022 roku ruch pasażerski na lotnisku w Szymanach udało się odbudować do poziomu 74,8% w stosunku do wyniku z 2019 roku, który był ostatnim pełnym rokiem przed pandemią. Był on również najlepszym rokiem w historii województwa warmińsko-mazurskiego pod względem liczby pasażerów. Jak się szacuje pełna odbudowa ruchu lotniczego ma nastąpić na europejskich lotniskach w 2025 roku.

Połączenia z Szyman

Obecnie z Portu Lotniczego w Szymanach latają 3 przewoźnicy – WizzAir, Ryanair oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Obowiązują loty do Krakowa, Dortmundu oraz dwóch londyńskich lotnisk – Stansted i Luton. Wiosną tego roku mają zostać uruchomione połączenia sezonowe do Wrocławia i Krakowa obsługiwane przez Ryanair.

Władze lotniska prowadzą rozmowy w celu uruchomienia dodatkowych połączeń, w tym wakacyjnych czarterów.

Znaczenie lotniska

Jak powiedział Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest niezwykle ważnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa. Ostatnie 7 lat pokazało, że lotnisko w regionie daje nie tylko możliwość szybkiego i komfortowego podróżowania mieszkańcom, ale również otwiera Warmię, Mazury oraz Powiśle na dodatkowy strumień turystów i inwestorów. Jest to ważne dla tworzenia nowych miejsc pracy i rozwijania lokalnych przedsiębiorstw. Jestem dumny z tego, że mamy takie lotnisko w naszym regionie i jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą jego dalszy rozwój, oczywiście z korzyścią dla gospodarki regionu i jego mieszkańców”.

Jak dodał Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach „Przez ostatnie 7 lat Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przeszedł duży progres, ale mierzył się również z wieloma wyzwaniami. Pomimo trudnego dla branży lotniczej okresu, stawialiśmy sobie cele, które miały przynieść dla lotniska optymalne możliwości rozwoju. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć i jesteśmy zdeterminowani, aby dalej rozwijać i ulepszać nasz port lotniczy, aby spełniał potrzeby i oczekiwania naszych klientów. Większa siatka połączeń, rozwój sektora cargo jako wsparcie lokalnego biznesu, inwestycje w odnawialne źródła energii to dla nas priorytety na najbliższy czas”.

źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czytek
24 stycznia 2023 08:03

Umiejscowienie lotniska tak daleko od Olsztyna jasno wskazuje, że jego docelowe znaczenie jest inne niż nam mówią. Do tego koszty utrzymania wielokrotnie przekraczające dochody i wszystko jasne.

Ewald
24 stycznia 2023 06:49

Kraków, Dortmund i przedmieścia Londynu. Imponujące. Warto było było wydać te setki milionów i warto ładować kolejne miliony w utrzymanie. Widać jaki ogromny pozytywny wpływ ma lotnisko na region – krowy dają więcej mleka, kury niosą się częściej, córki zachodzą w ciąże z bogatymi pasażerami

Polecane