fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Oto jakie straty finansowe przyniósł atak hakerski na miejskie systemy informatyczne

OlsztynOto jakie straty finansowe przyniósł atak hakerski na miejskie systemy informatyczne

Pod koniec czerwca tego roku Olsztyn stał się celem bezprecedensowego ataku hakerskiego. Wpływ tego zdarzenia na infrastrukturę miasta był olbrzymi, powodując zakłócenia w wielu obszarach miejskiej komunikacji. Teraz, kiedy sytuacja została opanowana, przyszedł czas na ocenę skali strat.

reklama

W wyniku zewnętrznej ingerencji zablokowane zostały systemy sterowania ruchem, co miało bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie miasta. Informowano także o nierejestrujących obrazu kamerach umieszczonych na skrzyżowaniach. Dodatkowo pasażerowie komunikacji miejskiej borykali się z problemem niedziałających biletomatów – zarówno tych mobilnych, jak i stacjonarnych. Incydent przyczynił się też do ograniczonego dostępu do informacji pasażerskiej, co spowodowało wiele niedogodności dla mieszkańców Olsztyna.

Pierwsze szacunki strat

Władze Olsztyna podjęły działania mające na celu dokładne oszacowanie szkód wynikłych z tego niefortunnego zdarzenia. Pierwsze dane są niepokojące. “Gazeta Wyborcza” podaje, że prezydent Piotr Grzymowicz mówi o stratach rzędu 1,2 mln zł. Według włodarza największy wpływ na tę kwotę miała drastycznie obniżona sprzedaż biletów w okresie niedyspozycji systemów.

reklama
Punkty Obsługi Klienta Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie będą czynne dłużej

Mimo tego prezydent Olsztyna poinformował, że w najbliższym czasie nie przewiduje zmian w budżecie miasta, które miałyby zrekompensować straty. Zamiast tego oczekuje poszukiwania oszczędności w kasie Zarządu Dróg Zieleni i Transportu, co może oznaczać konieczność rezygnacji z pewnych planowanych inwestycji.

Przyczyny ataku

Wedle informacji “Gazety Wyborczej” głównym celem hakerów było uzyskanie korzyści finansowych. Wskazuje na to między innymi link otrzymany przez urzędników, umożliwiający kontakt z przestępcami. Władze miasta postanowiły jednak nie podejmować takiego ryzyka i przekazały wszystkie zebrane dane w ręce policji.

reklama

Zwracając uwagę na skutki ataku, miasto postanowiło nie tylko odbudować, ale i wzmocnić swoje systemy. Współpracując z ekspertami z CERT NASK, Olsztyn otrzymał wsparcie finansowe w kwocie ponad 3,1 mln zł ze specjalnego funduszu przeznaczonego na walkę z cyberzagrożeniami. Inwestycje mają na celu zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości.

Hulajnogi opuszczają Olsztyn

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiesław
23 sierpnia 2023 11:25

Tak to jest, jak się nie zabezpiecza swoich serwerów. Amatorzy ze zdzit. Polak jak zwykle mądry po szkodzie.

"""
23 sierpnia 2023 13:51

Dobrze, że im tramwaju z zajezdni nie ukradli.

Polecane
Ogłoszenia

Punkty Obsługi Klienta Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie będą czynne dłużej

Punkty Obsługi Klienta Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie będą czynne dłużej
Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji Marcin Kotowski: Nielegalny plakat wyborczy Janusza Cieszyńskiego już zdjęty?