3 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Cyberatak paraliżuje komunikację miejską w Olsztynie! ZDZiT wprowadza tymczasowe zasady sprzedaży biletów

OlsztynCyberatak paraliżuje komunikację miejską w Olsztynie! ZDZiT wprowadza tymczasowe zasady sprzedaży biletów

Olsztyński Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) poinformował o poważnej awarii systemu informatycznego. Incydent, który miał miejsce w nocy z 24 na 25 czerwca 2023 roku, jest wynikiem celowej ingerencji osób trzecich, co zostało zinterpretowane jako cyberatak. ZDZiT podkreślił, że odpowiednie służby zostały już poinformowane i prowadzą dochodzenie w tej sprawie.

reklama

Służby związane z bezpieczeństwem internetu, w tym CERT NASK, jak również organy ochrony danych osobowych, zostały poinformowane o incydencie. Zarówno lokalne służby informatyczne, w tym Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna (CIUWO), jak i służby policyjne, zaangażowały się w przywrócenie funkcjonalności systemu. Mimo to, stworzenie nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej wymaga czasu.

Konsekwencje dla podróżujących

Cyberatak wpłynął na wiele aspektów komunikacji miejskiej. Centralny system sterowania ruchem, biletomaty mobilne i stacjonarne są obecnie nieczynne, co znacząco utrudnia dostęp do informacji pasażerskiej. Na tym etapie, pasażerowie mogą nabywać papierowe bilety w kioskach lub sklepach.

reklama

Od 1 lipca 2023, ZDZiT uruchomił specjalną sprzedaż papierowych biletów, w tym biletów okresowych, w Punktach Obsługi ZDZiT w Olsztynie. Pasażerowie mogą również korzystać z aplikacji mobilnych, takich jak MoBilet, Zbiletem.pl, SkyCash czy mPay, aby zakupić bilety.

Apel o cierpliwość

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zwrócił się do mieszkańców z apelem o cierpliwość. Bieżąca obsługa klienta jest obecnie zawieszona, a lista spraw, które można załatwić w ZDZiT, jest ograniczona. Ponadto, czas obsługi jest przedłużony. ZDZiT zadeklarował, że na bieżąco przekaże kolejne istotne informacje.

Punkty sprzedaży biletów

Na skutek cyberataku, ZDZiT zdecydował się na wprowadzenie alternatywnych metod zakupu biletów. Od soboty, 1 lipca 2023, bilety, w tym bilety okresowe, są dostępne w punktach obsługi ZDZiT w Olsztynie – POK Centrum przy al. Piłsudskiego oraz POK Jaroty przy skrzyżowaniu ulic Witosa/Kanta. Punkty obsługi będą otwarte w sobotę w godzinach 9.30-15.

reklama

Zakup biletów miesięcznych za pośrednictwem Olsztyńskiej Karty Miejskiej jest wstrzymany do odwołania. Natomiast od poniedziałku, 3 lipca 2023, bilety papierowe będą dostępne również w POK Knosały (godz. 8-15.30), POK Centrum (godz. 10-17) oraz POK Jaroty (godz. 10-17). Bilety można płacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą, w tym za pomocą funkcji NFC.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wqerdf
3 lipca 2023 21:47

a może jednak to awaria, a nie atak hakerów? było zgłoszenie na policję?

Taka prawda
3 lipca 2023 16:59

A jaka rekompensata będzie za cierpliwość? 🤔

Polecane
Ogłoszenia