21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Mieszkańcy Olsztyna sprzątając brzegi jezior Długie i Ukiel, zgromadzili prawie 14 ton odpadów

OlsztynMieszkańcy Olsztyna sprzątając brzegi jezior Długie i Ukiel, zgromadzili prawie 14 ton...

Zakończyła się akcja “Wspólne Sprzątanie Olsztyna” zorganizowana przez Fundację Marcina Możdżonka. Prawie tysiąc wolontariuszy wzięło udział w sobotniej inicjatywie sprzątania brzegów dwóch najpopularniejszych olsztyńskich jezior – Długiego i Ukiel. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jej efekty są coraz bardziej widoczne.

reklama

Wspólna praca dla środowiska

W tegorocznej edycji “Wspólnego Sprzątania Olsztyna” wzięło udział prawie tysiąc osób, w tym rodziny, grupy przyjaciół i sąsiedzkie zespoły. Marcin Możdżonek, organizator akcji, podkreślił, że tylu Olsztynian dostrzega problem ekologii i chce wpływać na poprawę stanu natury w mieście. Akcja ma dawać możliwość aktywnego, rodzinnego zadbania o najbliższe otoczenie.

Zebrane śmieci

Niestety, każdego roku przybywa śmieci. W zeszłorocznej edycji akcji zebrano prawie 9 ton odpadów, podczas gdy w tym roku zgromadzono prawie 14 ton różnych śmieci. Wolontariusze natrafili na części samochodowe, stare opony, sprzęt AGD i wiele innych przedmiotów. Śmieci były wyciągane również z dna jeziora Ukiel, dzięki wsparciu olsztyńskich grup płetwonurków.

reklama

Podziękowania i edukacja

Po zakończeniu sprzątania uczestnicy spotkali się na Plaży Miejskiej, gdzie Lasy Państwowe zapewniły posiłek i edukację na temat zasad funkcjonowania lasów w Polsce. Akcję wsparło również Wojskowe Centrum Rekrutacji w Olsztynie, Rada Osiedla Likusy, Stomil Olsztyn oraz wiele innych podmiotów.

Plan na przyszłość

Marcin Możdżonek, organizator akcji, zapewnił, że “Wspólne Sprzątanie Olsztyna” odbędzie się również w przyszłym roku. Akcja ma na stałe wejść do kalendarza ekologicznych wydarzeń w stolicy regionu. Możdżonek podkreślił znaczenie aktywności mieszkańców w dbaniu o ekologię i ich wpływ na najbliższe otoczenie.

Zaangażowanie społeczności kluczem do sukcesu

Według Marcina Możdżonka, zaangażowanie społeczności lokalnej jest kluczowe dla efektywnego dbania o środowisko. Wspólne działania mieszkańców mają nie tylko wymierny wpływ na poprawę stanu natury w mieście, ale również budują poczucie wspólnoty oraz odpowiedzialności za wspólne otoczenie.

reklama

Apel do mieszkańców

Organizator “Wspólnego Sprzątania Olsztyna” apeluje do mieszkańców, aby kontynuować swoje wysiłki na rzecz ekologii, nie tylko podczas organizowanych akcji, ale także na co dzień. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy, a każdy mały gest, taki jak segregacja odpadów czy sprzątanie po swoim psie, może wpłynąć na poprawę sytuacji ekologicznej w mieście.

W kolejnych latach, inicjatywa “Wspólne Sprzątanie Olsztyna” ma być kontynuowana i rozwijana, aby przyciągnąć jeszcze więcej mieszkańców do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego w stolicy regionu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
EKoLogika
17 maja 2023 21:04

Myślę że to mieszkańcy nowych bloków mają kłopoty z meblami i AGD tooo do jeziora. Więcej bloków nad jeziorem więcej śmieci w jeziorze. Logiczne. Przykład Holandia i Wenecja tam setki ton śmieci wyciągają z kanałów. A niby tak cywilizowane i świadome społeczeństwo.

Anonimowo
24 kwietnia 2023 23:08

Tym niedojdom z PZW z zielskiem trzeba pomóc!!!długie gnije aż babluje

Polecane