5 C
Olsztyn
środa, 21 lutego, 2024
reklama

Wspólne działania służb na rzecz ochrony przyrody

WiadomościWspólne działania służb na rzecz ochrony przyrody

Państwowa Straż Rybacka oraz Straż Leśna współdziała z Policją w ramach edukacji, profilaktyki, prewencji oraz bezpośredniego zwalczania przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenach wodnych i leśnych.

reklama

Dzielnicowy to policjant utrzymujący bezpośredni kontakt z lokalną społecznością
w przydzielonym mu rejonie służbowym. Znający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Zadaniem funkcjonariusza jest również prowadzenie rozpoznania pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządek publiczny.

Mając na uwadze to, że sezon letni zaczyna się rozkręcać, a turystów na terenach zielonych przybywa, dzielnicowy miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorz Licki rozpoczął wspólne służby z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariuszami Straży Leśnej. Mundurowi połączyli siły, aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, ale także podejmować działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, do których dochodzi na terenach wodnych i leśnych.

reklama

Edukują, zapobiegają oraz działają prewencyjne, a w przypadku rażącego lekceważenia obowiązujących przepisów, godzących w dobro środowiska naturalnego, reagują adekwatnie do popełnionych przez sprawców czynów.

W lesie: nie używaj ognia!
– Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.
– Jeżeli widzisz pożar alarmuj dzwoniąc pod numer 112 lub 998.

 • Autem nie wjeżdżaj do lasu.
 • Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiesz gdzie zapytaj leśniczego
  • Czytaj leśne tablice.
  • Śmieci zabierz ze sobą.
  • Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta, które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory.
  • Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy.
  • Drzewa, rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj.
  • Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je!

Niewłaściwe zachowania nad wodą również wiążą się z odpowiedzialnością prawną. Podlega karze grzywny kto:
– znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) – art. 35 Ustawy
o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
– znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym – art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;
– kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego – art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;
– znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – art 178a Ustawy kodeks karny.

reklama

Według obowiązujących przepisów (Ustawa o rybactwie śródlądowym, Regulamin amatorskiego połowu ryb) wędkować może osoba, która ukończyła 16 lat i posiada kartę wędkarską. Młodzież do lat 16 zwolniona jest z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, może jednak łowić tylko pod opieką osoby posiadającej taką kartę.

Wspólne działania służb na rzecz ochrony przyrody Wiadomości, SzczytnoWspólne działania służb na rzecz ochrony przyrody Wiadomości, Szczytno

Źródło: KPP w Szczytnie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia