Państwowa Straż Rybacka oraz Straż Leśna współdziała z Policją w ramach edukacji, profilaktyki, prewencji oraz bezpośredniego zwalczania przestępstw i wykroczeń popełnianych na terenach wodnych i leśnych.
Dzielnicowy to policjant utrzymujący bezpośredni kontakt z lokalną społecznością
w przydzielonym mu rejonie służbowym. Znający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Zadaniem funkcjonariusza jest również prowadzenie rozpoznania pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządek publiczny.
Mając na uwadze to, że sezon letni zaczyna się rozkręcać, a turystów na terenach zielonych przybywa, dzielnicowy miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorz Licki rozpoczął wspólne służby z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej oraz funkcjonariuszami Straży Leśnej. Mundurowi połączyli siły, aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, ale także podejmować działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, do których dochodzi na terenach wodnych i leśnych.
Edukują, zapobiegają oraz działają prewencyjne, a w przypadku rażącego lekceważenia obowiązujących przepisów, godzących w dobro środowiska naturalnego, reagują adekwatnie do popełnionych przez sprawców czynów.
W lesie: nie używaj ognia!
– Ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu.
– Jeżeli widzisz pożar alarmuj dzwoniąc pod numer 112 lub 998.
- Autem nie wjeżdżaj do lasu.
- Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych; jeżeli nie wiesz gdzie zapytaj leśniczego
- Czytaj leśne tablice.
- Śmieci zabierz ze sobą.
- Obserwuj las zachowując ostrożność. Zwierzęta, które w nim mieszkają są dzikie. Będąc w lesie nie hałasujemy, nie dotykamy zwierząt, nie łapiemy ich, pozostawmy nienaruszone ich domy: mrowiska, gniazda, nory.
- Pies w lesie powinien być prowadzony na smyczy.
- Drzewa, rośliny i grzyby to także organizmy żywe – pozostaw nienaruszone, nie kop ich i nie zrywaj.
- Aby lepiej chronić rośliny i zwierzęta poznaj je!
Niewłaściwe zachowania nad wodą również wiążą się z odpowiedzialnością prawną. Podlega karze grzywny kto:
– znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym (żaglówka, kajak, rower wodny) – art. 35 Ustawy
o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
– znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym – art. 87 Ustawy kodeks wykroczeń;
– kieruje statkiem albo zajmuje stanowisko członka załogi statku, nie posiadając do tego właściwego dokumentu kwalifikacyjnego – art. 61 Ustawy o żegludze śródlądowej;
– znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu wodnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – art 178a Ustawy kodeks karny.
Według obowiązujących przepisów (Ustawa o rybactwie śródlądowym, Regulamin amatorskiego połowu ryb) wędkować może osoba, która ukończyła 16 lat i posiada kartę wędkarską. Młodzież do lat 16 zwolniona jest z obowiązku posiadania karty wędkarskiej, może jednak łowić tylko pod opieką osoby posiadającej taką kartę.
Źródło: KPP w Szczytnie